Coraz mniej czasu na wymianę pieca

Do końca tego roku mieszkańcy województw łódzkiego, małopolskiego i mazowieckiego muszą wymienić kotły pozaklasowe, tzw. „kopciuchy”. Dużym wsparciem dla tej inwestycji może być złożenie w placówkach banku Credit Agricole i u partnerów banku wniosku o kredyt na wymianę źródła ciepła wraz z rządową dotacją w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w Polsce w budynkach jednorodzinnych na wymianę wciąż czeka prawie 3 miliony „kopciuchów”, czyli kotłów pozaklasowych. Do końca 2022 roku obowiązkowo wymiany powinni dokonać mieszkańcy woj. łódzkiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. Do końca czerwca 2023 roku mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, a do końca 2024 roku właściciele nieruchomości w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Każdy, kto zdecyduje się wymienić piec lub zainwestować w termomodernizację budynku, może w ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska specjalną dotację m.in. do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, Dotacja obejmuje wymianę starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, a także przeprowadzenie gruntownych prac termomodernizacyjnych budynku, w tym jego ocieplenie oraz wymianę drzwi i okien.

Oprócz dotacji, właściciele nieruchomości mogą także starać się o kredyt na sfinansowanie takiej inwestycji. Wnioski w tej sprawie można składać m.in. w banku Credit Agricole, który oferuje kredyty ratalne i gotówkowe o wspólnej nazwie „Czyste Powietrze”.

- Kredyt ratalny służy finansowaniu konkretnego produktu lub usługi i jest z nią bezpośrednio powiązany. Korzystają z niego głównie klienci, którzy całość inwestycji kupują u jednego wykonawcy, np. wymieniają stary piec na pompę ciepła i instalują fotowoltaikę. Dla nich najwygodniej będzie sfinansować inwestycję kredytem ratalnym i złożyć wniosek o dotację u naszego partnera. Z kolei kredyt gotówkowy posłuży lepiej klientom, którzy chcą przeprowadzić kompleksową inwestycję, która będzie wykonywana przez różne firmy - wyjaśnia mówi Tomasz Kamiński, dyrektor Departamentu sprzedaży i relacji z partnerami w Credit Agricole.

Wniosek o kredyt z dotacją można złożyć w placówce Credit Agricole lub u jednego z partnerów banku. Zostanie on niezwłocznie przesłany do najbliższego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), który, który na jego ocenę i podjęcie decyzji ma 14 dni od momentu otrzymania wniosku.

Bank Credit Agricole jest jednym z liderów w finansowaniu zielonych inwestycji dla klientów indywidualnych w Polsce.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia