vinyl

Mikroplastik - makroproblem

Blisko 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużyto w Polsce w 2020 r. Zaledwie około 15 proc. z tej ilości udało się zebrać i ponownie przetworzyć. A reszta? Jest ciągle z nami: w powietrzu, wodzie, w pożywieniu, w ubraniach. Większości plastikowych śmieci nie widać gołym okiem, bo rozdrabniają się na maleńkie cząsteczki nazywane "mikroplastikiem".

Plastik jest łatwy do kształtowania, lekki i wytrzymały. Te zalety sprawiają, że stosowany jest powszechnie, a po zużyciu na masową skalę zatruwa nam środowisko. Najwięcej sztucznych drobin odrywa się od naszych ubrań podczas prania i z brudną wodą trafia do rzek, a z nimi do mórz. Drugim największym źródłem mikroplastiku jest ścieranie opon samochodów podczas jazdy po ulicach miast. Na dalszych miejscach są odpady komunalne i zniszczone rybackie sieci.

Jak walczyć z tym problemem? Najlepszym sposobem na ograniczenie szkodliwości tworzyw jest stosowanie zasady 5R: przemyśl, czego potrzebujesz (Rethink), zmniejszaj zużycie (Reduce), używaj wielokrotnie (Reuse), odmawiaj zbędnych opakowań (Refuse), przetwarzaj (Recycle).

Przeczytaj więcej, jak walczyć z mikroplastikiem

Przejdź

Zobacz,

Trzy lata kampanii #mniejplastiku

3 lata kampanii mniejplastiku
Play

Działaj

z nami!

Nasze akcje

Akcja zakończona

Czysta Wisła

W ciągu 17 dni wolontariusze posprzątali ponad 1000 kilometrów brzegów Wisły, a także jej dopływy.

Dowiedz się więcej

Akcja zakończona

Czysta Odra

W ciągu 10 dni: od 26 kwietnia do 5 maja, wolontariusze ponownie posprzątali brzegi Odry i jej dopływów.

Dowiedz się więcej

Akcja zakończona

Wiślana Odyseja

Posprzątaliśmy Wisłę na całej jej długości. W 10 miesięcy przeszliśmy 1000 km od źródeł do ujścia i zebraliśmy ponad 2 tony śmieci.

Dowiedz się więcej

Akcja zakończona

Górska Odyseja

700 km marsz szlakami Karpat i Sudetów, który zwraca uwagę na problem zaśmiecenia gór i lasów odpadami, szczególnie plastikowymi.

Dowiedz się więcej

Akcja zakończona

Bałtycka Odyseja

500 km marsz wzdłuż polskiego wybrzeża, od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, połączony ze sprzątaniem plaż z plastikowych odpadów.

Dowiedz się więcej
ekoKarta
Postaw na kartę

zrobioną z plastiku
z recyklingu

Poznaj nowe karty Credit Agricole - wybierz swoją kartę wyprodukowaną z plastiku, który pochodzi w 100% z recyklingu. Dołącz do akcji #mniejplastiku

Aktualności

Prestiżowa nagroda dla ekologa Dominika Dobrowolskiego

Wrocławski ekolog Dominik Dobrowolski, z którym od pięciu lat blisko współpracujemy, otrzymał prestiżową nagrodę Zielonego Tytana...

Czytaj dalej >2.12.2024

Akcja ODROdzenie zakończona. 1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry

Po ponad dwóch latach od katastrofy ekologicznej na Odrze, zakończyła się akcja "ODROdzenie"...

Czytaj dalej >5.11.2024

Wisła posprzątana, ale plastikowe śmieci wciąż są problemem!

22 tysiące uczestników, ponad 300 akcji na 14 rzekach i 480 ton zebranych śmieci – zakończyła się druga edycja Akcji Czysta Wisła...

Czytaj dalej >24.10.2024
Więcej aktualności >

Zerwij

z plastikiem

Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym ograniczysz zużycie plastiku. Zacznij od małych zmian, które mogą przynieść wiele dobrego planecie.

CreditAgricole
Zrównoważony rozwój i ESG w Credit Agricole

Ochrona środowiska i kwestie społeczne są wpisane w naszą strategię. Nasze główne cele to działanie na rzecz klimatu i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną oraz wzmacnianie spójności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu. Sprawdź szczegóły.