Miesiąc temu (18–19 lipca) dziesiątki wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski sprzątało plaże między Władysławowem i Helem. Zebraliśmy łącznie ponad 50 worków plastikowych śmieci. Teraz mamy szansę posprzątać wybrzeże w okolicy Pucka.
W najbliższą sobotę (22 sierpnia) ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski przepłynie maratoński dystans kajakiem z Helu do Pucka, aby zachęcić do wspólnej troski o Bałtyk. Chętni mogą się przyłączyć do tej akcji, szczegóły znajdziecie tutaj. Start planowany jest o świcie ok godz. 5. rano a finał w Pucku na plaży po ośmiu godzinach (wszystko jednak zależy od warunków pogodowych!)
Nazajutrz, w niedzielę (23 sierpnia) zapraszamy na kolejne sprzątanie plaż. Spotykamy się o godz. 9.00 przy Ławeczce gen. Mariusza Zaruskiego przy molo w Pucku. Sprzątamy plażę na wschód od ławeczki do głazów narzutowych i wracamy parkiem, a także plażę na zachód od ławeczki – można dojść wzdłuż brzegu morza aż do tablicy upamiętniającej Morski Dywizjon Lotniczy.
Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej akcji. Wspólnie zadbajmy o piękne, pozbawione śmieci plaże. Czekamy na zgłoszenia pod adresem [email protected]. Każdy dostaje worki i rękawice, które sponsoruje Credit Agricole.
Do tej pory, w ciągu siedmiu weekendów - od stycznia do lipca – przeszliśmy już po plaży ponad 350 km ze Świnoujścia do Helu. Zebraliśmy w sumie kilkaset worków śmieci, a to ciągle nie koniec.
Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:
- Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów
- Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno
- Bałtycka Odyseja cz. 3, Dźwirzyno-Kołobrzeg-Mielno
- Bałtycka Odyseja cz. 4, Mielno-Jarosławiec-Ustka
- Bałtycka Odyseja cz 5. Ustka-Rowy-Łeba
- Bałtycka Odyseja cz. 6: Łeba-Dębki-Władysławowo
- Bałtycka Odyseja cz. 7: Władysławowo-Hel
- Łebinar z Łeby
- Wystawa „najpiękniejszych skarbów śmieciowych” Bałtyku
Bałtycka Odyseja to akcja społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W ramach Bałtyckiej Odysei prowadzone są też lokalne akcje sprzątania strumyków, rzek i jezior w całej Polsce tak, aby ograniczyć ilość śmieci, które właśnie rzekami spływają do morza. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.
– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! Każdy może być lekarzem Bałtyku – apeluje Dominik Dobrowolski.
Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
- 22-23.08 Hel-Puck
- 12-13.09 Puck-Gdańsk
- 10-11.10 Gdańsk-Piaski
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.