
- Nasi ekonomiści: Jakub Borowski, Jakub Olipra i Krystian Jaworski okazali się najlepszymi analitykami makroekonomicznymi w Polsce w 2024 r.
- Zwyciężyli w konkursach organizowanym przez: redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” oraz firmę Focus Economics.
- Dostali też nagrodę Consensus Economics Forecast Accuracy.
W najbardziej złożonym i prestiżowym konkursie, organizowanym przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, nasi ekonomiści zajęli 1. miejsce w rankingu ogólnym, a także w kategorii prognoz poziomu inflacji. W konkursie wzięło udział 37 uczestników: ekonomiści z ośrodków analitycznych i instytucji finansowych, pracownicy naukowi, niezależni analitycy i studenci.
Najtrafniejsze prognozy
Uczestnicy cztery razy do roku przedstawiają prognozy na kolejne kwartały dla ośmiu wskaźników makroekonomicznych i rynkowych. W rankingu ogólnym każda prognoza jest punktowana zgodnie z regulaminem konkursu uwzględniającym m.in. wagę wskaźnika, trafność prognozy i jej horyzont.
Nasi ekonomiści zdobyli także 1. miejsce w konkursie organizowanym przez firmę Focus Economics. Dotyczył on trafności prognoz stopy referencyjnej NBP na koniec 2024 r. przygotowywanych w latach 2023-2024. W konkursie brały udział międzynarodowe i krajowe instytucje finansowe, agencje ratingowe i think tanki.
Zmienność czynników
Kolejnym wyróżnieniem dla naszego zespołu jest Consensus Economics Forecast Accuracy Award za najcelniejsze prognozy tempa wzrostu PKB i inflacji dla Polski na 2024 r. Ranking dotyczył trafności prognoz średniookresowych przygotowywanych w 2023-2024. Uczestnikami konkursu były międzynarodowe i krajowe instytucje finansowe, agencje ratingowe i think tanki.
- Źródłem szczególnej satysfakcji jest dla nas zwycięstwo w rankingu ogólnym „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. W tym konkursie konkurencja ze strony innych zespołów prognostycznych jest największa, a zmienne uwzględnione w rankingu dotyczą zarówno aktywności gospodarczej, jak i rynków finansowych. Ponadto, w konkursie tym najważniejsza jest trafność prognoz w horyzoncie czterech kwartałów. To wymaga nie tylko adekwatnego i stale rozwijanego aparatu prognostycznego, ale również uwzględnienia krajowej sytuacji politycznej oraz czynników geopolitycznych w procesie przygotowywania prognoz – komentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.
Od lat w czołówce
Zespół Departamentu Analiz Makroekonomicznych w Credit Agricole od wielu lat należy do czołówki najlepszych analityków w Polsce. Zgodnie z wynikami rankingu przygotowanego przez ośrodek analityczny THINKTANK i Instytut Monitorowania Mediów, w 2019 i 2022 Jakub Borowski znalazł się na liście 10 ekonomistów, których najchętniej słucha polskie środowisko biznesowe. Krystian Jaworski zwyciężył w IV edycji Konkursu Obserwatora Finansowego organizowanego przez NBP. Jakub Olipra specjalizuje się w analizach sektora rolno-spożywczego. W 2022 r. został odznaczony francuskim orderem Ordre du Mérite Agricole za wybitne zasługi dla rolnictwa.