Credit Agricole i EFL zapraszają na II edycję Akcji Czysta Odra

Bank Credit Agricole razem ze spółką leasingową EFL oraz ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim zapraszają do udziału II edycji Akcji Czysta Odra. Od 28 kwietnia do 7 maja wolontariusze z Czech, Polski i Niemiec będą sprzątać brzegi i dopływy Odry. Celem akcji jest nie tylko praktyczne usuwanie ze środowiska wodnego odpadów i ale i edukacja o szkodliwości odpadów i w szczególnie mikroplastiku, który zatruwa wodę i życie w rzekach, jeziorach i Morzu Bałtyckim.

W I edycji Akcji Czysta Odra zorganizowanej w zeszłym roku, wzięło udział ponad 15 tys. osób i posprzątało brzegi rzeki Odry na całej jej długości 854 km od źródła w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. W ciągu 10 dni wolontariusze zebrali łącznie ponad 120 ton śmieci. W tym roku organizatorzy chcą powtórzyć to wydarzenie na jeszcze większą skalę - już zgłosiło się blisko 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy, a wciąż napływają kolejne zgłoszenia.

- Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu czystość rzek, łąk, lasów, wsi i miast, do wspólnego sprzątania. Oczywiście że to nie nasze śmieci, ale nasza planeta, na której nam zależy i chcemy żeby była czyta i piękna. Dla nas samych, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków - zachęca ekolog Dominik Dobrowolski.

Każdy może stworzyć swoją lokalna akcję , skrzyknąć rodzinę, znajomych, przyjaciół i wspólnie z nimi oczyścić fragment brzegów rzeki w swojej okolicy. - Nasza akcja obejmuje całe dorzecze Odry i wszystkie jej dopływy. Zapraszamy chętnych, którzy posprzątają np.: Wartę, Nysę Kłodzką lub Łużycką, Bóbr, Pełcznicę, Prudnik, Barycz czy Ślęzę. Najważniejsze, aby zaadaptować tak symbolicznie swój kawałek rzeki i nie tylko posprzątać brzegi, ale przypilnować, aby nie były zaśmiecane - mówi Przemysław Przybylski, koordynator akcji w banku Credit Agricole.

Lokalni organizatorzy mogą otrzymać wsparcie finansowe na przeprowadzenie akcji. Darczyńcą grantów jest bank Credit Agricole. Zgłoszenie lokalnego sztabu należy wysyłać do regionalnych koordynatorów akcji:

  • Dominik Dobrowolski odpowiada za odcinek Odry oraz jej dorzecza od granicy z Czechami do Opola. Kontakt: [email protected], tel. 697 092 978.
  • Stowarzyszenie EKO-UNIA koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Kontakt: Anna Adamczyk: [email protected], tel. 511 032 036.
  • KPWK Krosno Odrzańskie jest regionalnym koordynatorem akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Kontakt: Wojtek Kliszewski: [email protected], tel. 661 068 040.
  • Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina jest regionalnym koordynatorem akcji od Słubic do Świnoujścia. Akcje lokalne można zgłaszać przez formularz zgłoszeniowy: https://lnkd.in/dyrxzGBE a wszelkie pytania można kierować na maila: [email protected], tel. 725 559 666.

Akcja Czysta Odra jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, której celem jest budowanie świadomości problemu nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku. W tym roku kampania skupia się na edukacji poświęconej problemowi mikroplastiku, czyli drobinek tworzyw sztucznych niewidocznych dla ludzkiego oka, które w wodzie łączą się z drobnoustrojami, cząsteczkami toksyn lub ścieków i przez wodne zwierzęta często mylone są z pokarmem. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy przede wszystkim zmniejszyć zużycie plastiku i poprawić system zbiórki i przetwarzania plastikowych odpadów. Więcej informacji na ten temat, a także na temat Akcji Czysta Odra można znaleźć na stronie www.mniejplastiku.pl

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia