Eksperci Credit Agricole na FRSiH: kryzys nam nie grozi

O zmieniających się potrzebach konsumentów, rosnącej inflacji, a także o trendach dotyczących digitalizacji handlu i konieczności większej roli recyklingu rozmawiali w Warszawie uczestnicy 15. Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Credit Agricole był strategicznym partnerem tego wydarzenia.

Forum Rynku Spożywczego i Handlu to największa konferencja poświęcona sektorowi spożywczemu i handlowemu w Polsce. Co roku w debatach bierze udział około 3 000 przedstawicieli kluczowych firm z tego sektora oraz z branży HoReCa: producenci, przetwórcy, dystrybutorzy, handlowcy, restauratorzy, a także decydenci z otoczenia administracyjnego i analitycy. W tym roku impreza odbywała się stacjonarnie w dniach 7 i 8 listopada, w Hotelu Sheraton, w Warszawie.

W trakcie debat uczestnicy rozmawiali m.in. na temat scenariuszy dla polskiej branży spożywczej na czas zawirowań geopolitycznych, rynkowych konsekwencjach drożejących surowców i wojny w Ukrainie.

- W Polsce nie mamy do czynienia z kryzysem. W tym roku mamy solidny wzrost gospodarczy, w przyszłym krzywa wzrostu trochę się wypłaszczy, ale nie ma mowy o recesji. Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra i to pomimo wysokiej inflacji. Zakładamy więc scenariusz tzw. miękkiego lądowania. Ostatnie dane uprawdopodobniają ten scenariusz w przyszłym roku - m.in. spadki cen nośników energii, odbudowa zapasów gazu w wielu krajach, łagodna zima, a także dobra sytuacja na rynku pracy - powiedział Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

- Mimo burzliwych czasów Polska wzmacnia swoją pozycję na światowym rynku żywności. Prognozujemy, że wartość polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych zbliży się w 2022 r. do 50 mld EUR, wyznaczając nowy rekord. Ponadto Polska posiada trzecią największą nadwyżkę w handlu żywnością w UE, gdzie wyprzedzają nas tylko Holandia i Hiszpania - dodawał Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole.

W opinii Olipry, w kolejnych latach można oczekiwać rosnącej integracji Ukrainy z UE. Z jednej strony to duże zagrożenie dla polskich eksporterów żywności, którym trudno będzie konkurować z ukraińskim rolnictwem, gdzie koszty pracy są o wiele niższe, a warunki naturalne dla rolnictwa o wiele lepsze niż w Polsce. Z drugiej strony mamy szansę stać się dużym hubem eksportowym, pośrednikiem i przetwórcą ukraińskich surowców rolnych, czyli wejść na wyższy poziom w światowym łańcuchu dostaw żywności.

W trakcie Forum wręczone zostały nagrody Food&Retail Awards, które otrzymały firmy: Polmlek, Maspex, Bakalland wraz z Purella Superfoods, Netto, Koral, Żabka Polska, Pepco, Shopee. Przyznano również 17 certyfikatów Dobry Produkt.

Transmisję wideo ze wszystkich debat Forum oraz wieczornej gali można obejrzeć na stronie internetowej: https://www.frsih.pl/2022/pl/

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia