Credit Agricole wyszkoli ukraińskich uchodźców do pracy w IT

Bank Credit Agricole dołączył do programu „Ty nowa, Ty nowy - dla Ukrainy odnowy”, kierowanego do ukraińskich uchodźców wojennych. Program ma na celu wyszkolenie i przygotowanie ich do pracy w branży IT w Polsce.

Celem programu „Ty nowa, Ty nowy - dla Ukrainy odnowy” jest wspieranie wolnej i niezależnej Ukrainy poprzez inwestycję w kapitał ludzki. Inicjatywa obejmuje cykl szkoleń dla ukraińskich uchodźców, które mają wyposażyć ich w kompetencje w zakresie języków programowania i testowania.

Program został stworzony z inicjatywy wrocławskiej firmy Hirely, która zaprosiła do współpracy profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży IT m.in. z Credit Agricole, by wspólnie pomóc obywatelom ukraińskim, którzy musieli uciekać ze swojego kraju przed wojną.

Projekt składa się z trzech etapów, których zwieńczeniem jest certyfikat potwierdzający nabyte podczas programu umiejętności. W pierwszym etapie kandydaci przechodzili intensywne szkolenia m.in. jedna grupa w obszarze .NET i druga - w obszarze Java. Po jego zakończeniu otrzymali certyfikat, potwierdzający pozyskanie unikatowych kompetencji. Mieli także możliwość uczestniczenia w bezpłatnych lekcjach języka polskiego i angielskiego.

W drugim etapie uchodźcy rozpoczną płatne staże w firmach współpracujących z programem. Bank Credit Agricole przyjął do swojego pionu IT 10 osób przeszkolonych w obszarze Java i gwarantuje im pracę przez dwa lata.

- Doceniamy determinację i chęci uczestników programu w dążeniu do zmiany zawodowej i zapewniamy, że jako bank będziemy z zaangażowaniem wspierać ich w dalszym rozwoju - mówi Mateusz Tur, kierownik zespołów programowania w Credit Agricole.

- Projekt „Ty nowa, Ty nowy - dla Ukrainy odnowy” to dowód na to, że w prowadzeniu biznesu chodzi często o coś więcej niż tylko zysk. W tym wypadku to sposób na mądre pomaganie, które z jednej strony łączy potrzeby przebywających w Polsce Ukraińców z oczekiwaniami polskiego rynku pracy IT, a z drugiej wybiega w przyszłość, zapewniając Ukrainie kadry, które pomogą podnieść kraj z gospodarczej zapaści wywołanej przez rosyjską wojnę - podkreśla Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku.

Filip Majchrowski, prezes firmy Hirely i pomysłodawca projektu, podkreśla, że firmy w Polsce borykają sie? z problemami z pozyskaniem wykwalifikowanych specjalistów z kompetencjami IT. Tymczasem wielu Ukraińców jest zainteresowanych pracą w tej branży, która daje możliwości rozwoju i dobre zarobki. Stąd wzięła się inicjatywa by połączyć „przyjemne z pożytecznym”.

- Nasz projekt mądrze w tym pomaga. Dajemy szansę na przekwalifikowanie zawodowe i równocześnie otwieramy drzwi do jednego z najlepiej opłacanych sektorów gospodarki. Wszyscy na tym zyskujemy - mówi Majchrowski.

Po sukcesie pierwszej edycji programu „Ty nowa, Ty nowy - dla Ukrainy odnowy” spółka Hirely planuje już kolejne edycje, licząc na to, że projekt stanie się wzorcem dobrych praktyk dla podobnych działań w innych regionach Polski.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia