Co to jest zajęcie rachunku bankowego?
Zajęcie rachunku bankowego odbywa się na podstawie zawiadomienia o zajęciu. To dokument wystawiony przez organ egzekucyjny (np. komornik sądowy, urząd skarbowy, zakład ubezpieczeń społecznych, urząd miasta, izba celna), który wnioskuje do nas o zabezpieczenie określonej sumy na koncie bankowym klienta i przekazaniu jej na poczet spłaty zajęcia.
W praktyce zajęcie konta odbywa się najczęściej elektronicznie - w systemie Ognivo, którego właścicielem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Za pośrednictwem platformy Ognivo dostajemy komunikaty o zajęciu i na ich podstawie blokujemy konto klienta.
Platforma Ognivo poza wysyłką komunikatów o zajęciach służy do komunikacji banków z organami egzekucyjnymi w kwestii egzekucji na koncie.
Zgodnie z prawem jesteśmy zobowiązani niezwłocznie zablokować Twoje konto bankowe i nie mamy na to realnego wpływu.
Kwota blokady na koncie może się różnić od kwoty należności wskazanej w zawiadomieniu o zajęciu. Musimy doliczyć do niej ewentualne odsetki oraz opłaty.
Na jakiej podstawie zajmujemy rachunek bankowy?
W zależności od rodzaju organu egzekucyjnego możemy zająć konto bankowe na podstawie egzekucji sądowej (komornik sądowy) oraz egzekucji administracyjnej (urząd skarbowy, zakład ubezpieczeń społecznych, urząd miasta, izba celna).
Podstawa prawna:
egzekucja sądowa (komornicza) - art. 889 i 890 kodeksu postępowania cywilnego,
egzekucja administracyjna - art. 80 i 81 przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym.
Każde zajęcie rachunku ma indywidualny charakter. Pełnych informacji na jego temat udzieli Ci organ egzekucyjny prowadzący postępowanie.
Jakie rachunki mogą być objęte zajęciem egzekucyjnym?
To, jakie rachunki zajmiemy, zależy od tego, kto jest wskazany jako dłużnik w zawiadomieniu o zajęciu.
Jeżeli jest to:
- osoba fizyczna, to blokada egzekucyjna obejmuje rachunek:
- osobisty,
- lokaty,
- wspólny,
- oszczędnościowy,
- firmowy (jeśli prowadzisz działalność jednoosobową lub jesteś wspólnikiem spółki cywilnej).
- spółka handlowa (spółka jawna, partnerska, komandytowa akcyjno-komandytowa, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna), to wtedy blokada egzekucyjna obejmuje konto:
- firmowe, które konkretnie należy do wskazanej spółki.
Zajęcie rachunku obejmuje wszystkie konta w danym banku, których dłużnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Jeśli dłużnik jest pełnomocnikiem do konta, to wtedy nie mamy podstaw do jego blokady.
Czy organ egzekucyjny zawsze blokuje wszystkie konta bankowe?
Nie. Organ egzekucyjny (np. komornik sądowy, urząd skarbowy, zakład ubezpieczeń społecznych, urząd miasta, izba celna) wskazuje w zawiadomieniu, które konto bankowe mamy zablokować. Jeśli nie dostaniemy konkretnego wskazania, musimy zablokować wszystkie rachunki.
Od dnia 30.10.2020 roku musimy zablokować również rachunki kont otwartych po wpływie zajęcia egzekucyjnego. Wynika to ze zmiany Kodeksu postępowania cywilnego, jak i Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kto i kiedy powinien powiadomić mnie o zajęciu egzekucyjnym?
Obowiązek powiadomienia o zajęciu egzekucyjnym leży po stronie organu egzekucyjnego, który w momencie wysłania do nas zawiadomienia o zajęciu konta powinien przesłać do Ciebie dokumenty informujące o zajęciu.
Jeśli organ egzekucyjny nie powiadomił Cię o zajęciu, masz prawo złożyć do niego zażalenie. W pierwszej kolejności zweryfikuj jednak, czy rzeczywiście przesyłka została nieskutecznie doręczona.
Nieodebranie korespondencji nie zwalnia Cię z obowiązku zapłaty długu. W Polsce odpowiedzialna za doręczenie przesyłek sądowych jest Poczta Polska S.A.
Jak wygląda zajęcie rachunku wspólnego?
Na podstawie otrzymanego zawiadomienia o zajęciu mamy prawo zająć konto wspólne, które ma dwóch współwłaścicieli. To, jaka część konta może zostać objęta blokadą, zależy od rodzaju prowadzonej egzekucji oraz od tego, czy wszyscy właściciele konta zostali wskazani w zawiadomieniu o zajęciu.
Jeżeli zajęcie rachunku wspólnego dotyczy egzekucji:
- sądowej (komorniczej), to po wykorzystaniu kwoty wolnej od zajęcia możemy zablokować 50% dostępnych pieniędzy na koncie. Dzieje się tak wtedy, gdy zajęcie dotyczy wyłącznie jednego ze współposiadaczy. Jeżeli dotyczy obu lub współposiadacze są małżeństwem, to wtedy udział na koncie wspólnym nie przysługuje.
- administracyjnej, to po wykorzystaniu kwoty wolnej zajmujemy 100% dostępnych pieniędzy. W ustawie o postępowaniu w egzekucji administracyjnej z rachunku nie uwzględniono kwestii udziału i dlatego blokujemy wszystkie pieniądze na koncie.
Co oznacza dla mnie zajęcie rachunku bankowego?
Blokada na koncie nie oznacza dla Ciebie braku całkowitej możliwości korzystania z niego. Możesz wypłacać pieniądze w ramach:
- kwoty wolnej (z wyłączeniem rachunku firmowego, które nie podlegają przywilejowi naliczania kwoty wolnej). Więcej na temat tego znajdziesz tu: Co to jest kwota wolna?
- zwolnień spod egzekucji.
Jak mogę sprawdzić swoje aktywne zajęcia?
O swoich aktywnych zajęciach dowiesz się:
- przez czat w aplikacji CA24 Mobile - po zalogowaniu,
- przez czat w CA24 eBank - po zalogowaniu,
- od doradcy w placówce banku.
Czy mogę zamknąć rachunek bankowy z czynnym zajęciem egzekucyjnym?
Nawet z aktywnym zajęciem egzekucyjnym możesz zamknąć swoje konto bankowe. Warunkiem jest brak środków w blokadzie zajęciowej oraz brak zadłużenia wobec nas (debet na rachunku).
Dyspozycje zamknięcia możesz złożyć w placówce banku.