Aż 89 proc. mieszkańców województwa opolskiego planuje swoje wydatki uważniej niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole. To wynik o 6 punktów procentowych większy niż średnia dla całej Polski.
Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole, województwo opolskie bardzo mocno troszczy się o domowy budżet. Aż 89 proc. mieszkańców uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).
84 proc. mieszkańców województwa opolskiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. 72 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego (59 proc.).
70 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie 22 proc. udało się ją poprawić. Oszczędności ma 70 proc. badanych, co jest drugim najlepszym wynikiem w kraju, a oszczędzanie regularne deklaruje 72 proc. z nich. Pozostali nie podejmują żadnych działań w tym kierunku.
- Odkładanie grosza do grosza to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego odkładać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć choć niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości – komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Credit Agricole.
Z badania banku wynika również, że 41 proc. mieszkańców opolskiego ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.
Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.
Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.