Czas na ODROdzenie. Przywróćmy życie naszej rzece!

Odra potrzebuje naszej pomocy. Po tragicznej katastrofie ekologicznej trzeba odbudować ekosystem rzeki, a także odtworzyć jej funkcje turystyczne, rekreacyjne i gospodarcze. I właśnie tym celom służy społeczna inicjatywa ”ODROdzenie” zawiązana wspólnie przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, fundację „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole.

W tym roku na przełomie kwietnia i maja, ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji Akcji Czysta Odra. Kolejna edycja tej akcji planowana była w maju przyszłego roku, ale okazało się, że rzeka potrzebuje pomocy wcześniej. Dlatego, nie czekając na wiosnę, społecznicy znad Odry ruszyli ze zbiórką środków na przywrócenie życia w rzece.

Dominik Dobrowolski, wspólnie z fundacją "Wroc ma Moc" i bankiem Credit Agricole w ramach inicjatywy „Akcja Czysta Odra - ODROdzenie", chcą zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona ryb różnych gatunków, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Pieniądze zbierane są na portalu Siepomaga pod adresem: www.siepomaga.pl/odrodzenie

- Chcemy tą inicjatywą podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy pod koniec lipca ujawnili skalę katastrofy, a potem własnymi rękami wyławiali z Odry tony śniętych ryb i zapobiegli w ten sposób wtórnemu zatruciu rzeki. Aby ten ich wysiłek nie poszedł na marne potrzebne są dalsze działania na rzecz odrodzenia całego odrzańskiego ekosystemu - mówi Dominik Dobrowolski.

Organizatorzy akcji skonsultowali swoje plany z naukowcami, przyrodnikami i ekologami. Działania podejmowane w ramach akcji „ODROdzenie” będą koordynowane we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim.

- Wiemy, że przed rozpoczęciem zarybiania muszą być przeprowadzone dokładne badania czystości wody i potrzebny jest profesjonalny plan takiej akcji. Ale już teraz trzeba zlecić hodowlę narybku i rozpocząć przygotowania logistyczne. Dlatego zebrane środki przekażemy regionalnym związkom wędkarskim, które profesjonalnie się tym zajmą - wyjaśnia Izabela Bodnar, prezeska fundacji „Wroc ma Moc”.

Inicjatywa ‘Akcja Czysta Odra - ODROdzenie” ma na celu przede wszystkim odtworzenie bioróżnorodności ekosystemu rzeki, w planach jest również podjęcie działań na rzecz odbudowy turystyki, rekreacji, gospodarki i życia kulturalnego nad Odrą.

- Chcemy prowadzić szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną na temat wszystkich funkcji, jakie pełni rzeka. Będziemy uczyć o gatunkach odrzańskich roślin i zwierząt, przekonywać o zaletach turystyki i rekreacji nad wodą, a także podkreślać zalety renaturyzacji rzeki, czyli jej „zdziczenia” - informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.

- Zdajemy sobie sprawę, że to wszystko nie będzie ani proste ani tanie. Dlatego potrzebujemy pomocy i zaangażowania wszystkich osób, którym dobro Odry leży na sercu. Można wpłacać pieniądze na zbiórkę, ale także można monitorować czystość rzeki, zgłaszać zaśmiecanie i nielegalny zrzut ścieków. Gdy skażenie wody minie, to warto wrócić do wypoczynku nad rzeką i wspomagać ludzi, którzy z niej żyją. Połączmy siły, ręce i serca dla dobrej przyszłości Odry - zachęca Dominik Dobrowolski.

Inicjatorzy i przyjaciele inicjatywy „Akcja Czysta Odra - ODROdzenie”:

 • Izabela Bodnar, Fundacja Wroc Ma Moc, Wrocław
 • Dominik Dobrowolski Akcja Czysta Odra, Wrocław
 • Przemysław Przybylski, Credit Agricole Bank Polska, Wrocław
 • Konrad Ludian, EFL, Wrocław
 • Michał Anioł, Niesamowity Dolny Śląsk, Niesamowity Wrocław, Niesamowita Polska, Wrocław
 • Kamil Zaremba, Odra Centrum, Fundacja Onwater.pl, Wrocław
 • Ania Piróg-Nowak, Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą Odra Łączy" Kędzierzyn Koźle,
 • Aleksander Kozłowski, KPWK, Krosno Odrzańskie
 • Krzysztof Sowa, Stowarzyszenie Wywrotka, Szczecin
 • Jarosław Paczkowski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Ścinawa
 • Magdalena Dorożała ekolożka i działaczka społeczna, Warszawa
 • Daniel Parol, Kraina Bugu, Operacja Czysta Rzeka, Łosice
 • Artur Furdyna - Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Stepnica

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia