Odra potrzebuje naszej pomocy. Po tragicznej katastrofie ekologicznej trzeba odbudować ekosystem rzeki, a także odtworzyć jej funkcje turystyczne, rekreacyjne i gospodarcze. I właśnie tym celom służy społeczna inicjatywa ”ODROdzenie” zawiązana wspólnie przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, fundację „Wroc ma Moc” i bank Credit Agricole.
W tym roku na przełomie kwietnia i maja, ponad 15 tys. wolontariuszek i wolontariuszy sprzątało brzegi Odry i jej dopływy ramach pierwszej edycji Akcji Czysta Odra. Kolejna edycja tej akcji planowana była w maju przyszłego roku, ale okazało się, że rzeka potrzebuje pomocy wcześniej. Dlatego, nie czekając na wiosnę, społecznicy znad Odry ruszyli ze zbiórką środków na przywrócenie życia w rzece.
Dominik Dobrowolski, wspólnie z fundacją "Wroc ma Moc" i bankiem Credit Agricole w ramach inicjatywy „Akcja Czysta Odra - ODROdzenie", chcą zebrać co najmniej 100 000 złotych na wyhodowanie miliona ryb różnych gatunków, które staną się początkiem nowego życia w Odrze. Pieniądze zbierane są na portalu Siepomaga pod adresem: www.siepomaga.pl/odrodzenie
- Chcemy tą inicjatywą podziękować wszystkim wspaniałym ludziom, którzy pod koniec lipca ujawnili skalę katastrofy, a potem własnymi rękami wyławiali z Odry tony śniętych ryb i zapobiegli w ten sposób wtórnemu zatruciu rzeki. Aby ten ich wysiłek nie poszedł na marne potrzebne są dalsze działania na rzecz odrodzenia całego odrzańskiego ekosystemu - mówi Dominik Dobrowolski.
Organizatorzy akcji skonsultowali swoje plany z naukowcami, przyrodnikami i ekologami. Działania podejmowane w ramach akcji „ODROdzenie” będą koordynowane we współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim.
- Wiemy, że przed rozpoczęciem zarybiania muszą być przeprowadzone dokładne badania czystości wody i potrzebny jest profesjonalny plan takiej akcji. Ale już teraz trzeba zlecić hodowlę narybku i rozpocząć przygotowania logistyczne. Dlatego zebrane środki przekażemy regionalnym związkom wędkarskim, które profesjonalnie się tym zajmą - wyjaśnia Izabela Bodnar, prezeska fundacji „Wroc ma Moc”.
Inicjatywa ‘Akcja Czysta Odra - ODROdzenie” ma na celu przede wszystkim odtworzenie bioróżnorodności ekosystemu rzeki, w planach jest również podjęcie działań na rzecz odbudowy turystyki, rekreacji, gospodarki i życia kulturalnego nad Odrą.
- Chcemy prowadzić szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną na temat wszystkich funkcji, jakie pełni rzeka. Będziemy uczyć o gatunkach odrzańskich roślin i zwierząt, przekonywać o zaletach turystyki i rekreacji nad wodą, a także podkreślać zalety renaturyzacji rzeki, czyli jej „zdziczenia” - informuje Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.
- Zdajemy sobie sprawę, że to wszystko nie będzie ani proste ani tanie. Dlatego potrzebujemy pomocy i zaangażowania wszystkich osób, którym dobro Odry leży na sercu. Można wpłacać pieniądze na zbiórkę, ale także można monitorować czystość rzeki, zgłaszać zaśmiecanie i nielegalny zrzut ścieków. Gdy skażenie wody minie, to warto wrócić do wypoczynku nad rzeką i wspomagać ludzi, którzy z niej żyją. Połączmy siły, ręce i serca dla dobrej przyszłości Odry - zachęca Dominik Dobrowolski.
Inicjatorzy i przyjaciele inicjatywy „Akcja Czysta Odra - ODROdzenie”:
- Izabela Bodnar, Fundacja Wroc Ma Moc, Wrocław
- Dominik Dobrowolski Akcja Czysta Odra, Wrocław
- Przemysław Przybylski, Credit Agricole Bank Polska, Wrocław
- Konrad Ludian, EFL, Wrocław
- Michał Anioł, Niesamowity Dolny Śląsk, Niesamowity Wrocław, Niesamowita Polska, Wrocław
- Kamil Zaremba, Odra Centrum, Fundacja Onwater.pl, Wrocław
- Ania Piróg-Nowak, Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą Odra Łączy" Kędzierzyn Koźle,
- Aleksander Kozłowski, KPWK, Krosno Odrzańskie
- Krzysztof Sowa, Stowarzyszenie Wywrotka, Szczecin
- Jarosław Paczkowski, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich, Ścinawa
- Magdalena Dorożała ekolożka i działaczka społeczna, Warszawa
- Daniel Parol, Kraina Bugu, Operacja Czysta Rzeka, Łosice
- Artur Furdyna - Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy, Stepnica