Górska Odyseja - każdy może chronić środowisko!

Kolejne 70 kilometrów przemaszerowali uczestnicy akcji #GórskaOdyseja. Tym razem na trasie z Komańczy do Dukli w Beskidzie Niskim nie zbierali śmieci, bo kopny śnieg przykrył górskie szlaki metrową warstwą. Niemniej także i ten etap akcji był, zgodnie z planem, poświęcony edukacji ekologicznej i problemowi jakim są plastikowe jednorazówki.

- Problem jednorazowych opakowań i plastikowych śmieci dotyczy nas wszystkich. Polacy rocznie wynoszą ze sklepów ponad 5 mln ton opakowań, z których 70% wciąż nie jest poddawana recyklingowi i trafia po prostu do środowiska. Dlatego wszyscy powinniśmy się czuć się odpowiedzialni za ograniczenie wytwarzanych śmieci, dokładną ich segregację i oczywiście nieśmiecenie - apeluje ekolog Dominik Dobrowolski.

A ograniczyć ilość odpadów jest całkiem łatwo. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Unikaj jednorazowych opakowań, używaj rzeczy wielokrotnego użytku.
  Własna torba na zakupy wielokrotnego użytku, butelka termiczna, wielorazowe metalowe naczynia na kemping albo opakowania, do których zapakujesz kolacje na wynos, czy lekkie, wielokrotnego użytku woreczki na owoce i warzywa. Podobnych rozwiązań jest wiele, a każda z nich jest lepsza od plastikowych jednorazówek, które choć powinny trafiać do recyklingu (bo są czystym i wartościowym surowcem), zazwyczaj chwilę po użyciu trafiają do kosza, a stamtąd na wysypiska.
 • Naprawiaj zepsute, zamiast kupować nowe rzeczy.
  Dziura w koszuli? Pęknięta szybka w telefonie? Urwany obcas w bucie? Czasami łatwiej nam kupić coś nowego, niż zadać sobie trudu i naprawić to, co nie jest już w idealnym stanie. Warto jednak przemyśleć, czy aby na pewno chcesz wyrzucić kolejną rzecz i dodać swoją cegiełkę do rosnącej sterty śmieci.
 • Ograniczaj zakupy do tego, czego naprawdę potrzebujesz.
  Priorytetem jest zmniejszenie ilości odpadów, a tym samym ograniczenie konsumpcjonizmu. Zanim kupisz coś nowego zadaj sobie pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję? Czy nie wyrzucę tego zaraz, bo okaże się zbędnym produktem?
 • Rezygnuj z opakowań, których nie potrzebujesz.
  Zastanów się, czy koniecznie potrzebujesz wziąć torebkę foliową na zakupy, styropianowy pojemnik na jedzenie, czy kolejną próbkę produktu. Każde jednorazowe opakowanie, z którego zrezygnujesz przyczyni się do zmniejszenia góry śmieci, które niszczą nam planetę.
 • Segreguj śmieci.
  Odpowiednie segregowanie odpadów pozwoli je następnie wykorzystać w procesie recyclingu. Jest wiele produktów, które powstają z recyklatu, np. polarowe bluzy, czy sportowe buty. Ważne, by śmieci segregowali zarówno mieszkańcy w swoich domach, jak i turyści w hotelach i pensjonatach.

Więcej informacji o akcjach i o sposobach na walkę ze zbędnymi tworzywami można znaleźć na stronie: Mniejplastiku.pl

Akcja Górska Odyseja jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku realizowanej wspólnie przez Dominika Dobrowolskiego, bank Credit Agricole i spółkę leasingową EFL. Kampanii patronują Lasy Państwowe oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Kolejny etap Górskiej Odysei, z Dukli do Krynicy, zaplanowany jest na weekend 26-29 marca. Do akcji może dołączyć każdy chętny: można przejść dowolny odcinek trasy razem z innymi wolontariuszami, ale można ją wspierać także wirtualnie w Internecie. Wystarczy posprzątać okolicę swojego domu i wrzucić do mediów społecznościowych zdjęcia i filmy oznaczone hasztagami: #GórskaOdyseja oraz #mniejplastiku.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia