"Geld" - nowa figurka na Szlaku Ślonski Godki

Szlak Ślonski Godki sukcesywnie się rozrasta. Na rynku w Katowicach uroczyście odsłonięto figurkę o nazwie "Geld", która nawiązuje do postaci znanego na Śląsku bankiera, Karola Goduli.

Powstający od września zeszłego roku Szlak Ślonski Godki to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego. Jego celem jest promocja regionu i śląskiej gwary. Kolejny bohater szlaku – Geld – zamieszkał na rynku w Katowicach. Z inicjatywą ustawienia go w tym miejscu wyszedł bank Credit Agricole, który też został sponsorem figurki. O tym, jak "Geld" ma wyglądać, zadecydowali sami mieszkańcy Śląska - głosując w internetowej ankiecie wybrali najlepszą, ich zdaniem, propozycję.

– "Geld" po śląsku oznacza pieniądze, zatem od początku wiedzieliśmy, że ten bohater szlaku musi stanąć przed naszym oddziałem. Od teraz będzie witał wszystkich klientów, którzy nas odwiedzają - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.

Figurka Gelda to kolejny element zaangażowania banku w promocję śląskości. W zeszłym roku Credit Agricole przygotował ulotki z ofertą banku napisane właśnie śląską gwarą, które dostępne są tylko w oddziałach w województwie śląskim. W niektórych placówkach banku klienci mogą także porozmawiać po śląsku z doradcami.

- Codziennie z uwagą słuchamy naszych klientów i stąd wiemy, że pielęgnowanie lokalnej tożsamości jest dla nich bardzo ważne. Dlatego włączamy się w rozwijanie "Szlaku Śląski Godki" i pomagamy promować lokalną gwarę, żeby coraz więcej osób rozumiało jak istotnym elementem śląskiej kultury jest ten dialekt – uśmiecha się Przybylski.

Kształt figurki "Geld" nawiązuje do Karola Goduli, znanego i poważanego przedsiębiorcy, właściciela kilku kopalni, a także bankiera, żyjącego w XIX wieku. Do dziś jest on legendarną postacią na Śląsku. W Rudzie Śląskiej na jego cześć jedna z dzielnic została nazwana Godula. Jest on także patronem m.in. Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie, Gimnazjum nr 6 w Bytomiu i Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej w Tarnowskich Górach. Dotychczas Karol Godula nie miał na Śląsku swojego pomnika. Miniaturowa figurka "Gelda" na jest pierwszym monumentem, który upamiętnia jego imię.

Tymczasem Szlak Śląski Godki ciągle się rozrasta i już niedługo pojawią się na nim kolejne figurki. W Śląskim Wesołym Miasteczku Legendia pojawi się Drach, a przed jedną z katowickich lodziarni stanie Maszkeciorz.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia