Co to jest skimming?

Skimming, czyli kopiowanie danych z kart płatniczych, to proceder, który polega na skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej przez przestępców. Użytkownik karty może być narażony na skimming przede wszystkim w dwóch sytuacjach:

  • w czasie płacenia (w restauracji, pubie, dyskotece itd.) - kartę trzeba mieć zawsze „na widoku”, nie pozwalać, żeby osoba obsługująca płatność oddaliła się z nią.
  • przy korzystaniu z bankomatu - to forma bardziej niebezpieczna. Polega na tym, że w trakcie operacji bankomatowej zostaje skopiowany pasek magnetyczny karty płatniczej, sprawcy wykradają także PIN do niej (zwykle za pomocą umieszczonej przy bankomacie mini-kamery lub nakładki na oryginalną klawiaturę). Przeciwdziałanie: najważniejsze, to sprawdzenie, czy na bankomacie nie pojawiły się jakieś podejrzane elementy, czasem wyraźnie odstające od korpusu urządzenia, czy w pobliżu nie ma kamer, nakładki na klawiaturę itp.

Potrzebujesz więcej informacji? Subskrybuj nasz Newsletter i otrzymuj porady z zakresu bezpieczeństwa prosto na Twojego maila.


Powrót do strony kategorii

Kontakt z bankiem


Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia