Złóż wniosek o pomoc finansową dla młodych rolników

Do końca tego roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla młodych rolników. Osoby przed 40., rozpoczynające samodzielną pracę w rolnictwie, mogą dostać m.in. 150 tys. zł bezzwrotnej gotówki na start samodzielnego gospodarowania lub środki na modernizację i restrukturyzację gospodarstwa.

Wnioski przyjmowane są już po raz ósmy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Dotychczas, w ramach wszystkich przeprowadzonych naborów, podpisanych zostało prawie 26 tys. umów o przyznaniu pomocy na kwotę ponad 3,27 mld zł.

- Chętnych nie brakuje, choć rozpoczynanie samodzielnego gospodarowania praktycznie od zera nie jest łatwe, nawet jak się dostanie premię 150 tys. zł. Wbrew pozorom to niewielka kwota, bo młody rolnik jest zobowiązany znacząco powiększyć swoje gospodarstwo w ciągu niespełna roku od dnia przyznania pomocy. A to sporo kosztuje - mówi Arkadiusz Krygier, dyrektor ds. rozwoju SME i agrobiznesu w banku Credit Agricole.

Po 12 miesiącach od dnia przyznania pomocy, gospodarstwo młodego rolnika musi mieć powierzchnię równą co najmniej średniej krajowej (czyli 11,04 ha), a w województwach o niższej średniej - co najmniej średniej wojewódzkiej. Co równie ważne, część podstawowa gospodarstwa (przynajmniej 70 proc.) powinna być własnością beneficjenta, ewentualnie pozostawać w użytkowaniu wieczystym lub w dzierżawie z zasobów Skarbu Państwa lub gminy.

Bank na pomoc

Pomoc ze środków PROW, choć cenna, z pewnością nie wystarczy na wszystkie bieżące potrzeby powiększonego gospodarstwa. Dlatego z pomocą dla młodych rolników w pierwszych latach działalności przychodzi bank Credit Agricole z ofertą obrotowego Kredytu Agro w rachunku bieżącym i Pożyczką Agro. W obu przypadkach młody gospodarz może dostać do 150 tys. zł bez zabezpieczeń, lub 200 tys. zł z gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR).

- Kredyt Agro funkcjonuje jako limit w koncie i daje możliwość wielokrotnego wykorzystania kredytu w okresie trwania umowy. Każdy wpływ na rachunek bieżący powoduje zmniejszenie zadłużenia kredytowego i pozwala na jego ponowne wykorzystanie - wyjaśnia Arkadiusz Krygier.

Pożyczka Agro - kredyt obrotowy nieodnawialny - przeznaczony jest na finansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej określonych w umowie kredytowej. Co ciekawe, po udokumentowaniu potwierdzającym wydanie środków na zadeklarowany wcześniej cel, bank obniża oprocentowanie. Pożyczkę można spłacać w ratach miesięcznych lub kwartalnych. Maksymalny okres spłaty wynosi 24 miesiące. Oferta dla młodych

Żeby skorzystać z oferty należy spełnić kilka warunków. Najważniejszy z nich to wiek: wnioskodawca nie może mieć więcej niż 40 lat i obowiązkowo musi posiadać wykształcenie rolnicze. Wnioski mogą składać też osoby, które udokumentują 3-letni okres pracy w gospodarstwie rolnym lub spełniają kryterium „Młodego Rolnika” określone przez Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

Wszystkie formalności związane z zaciągnięciem Kredytu Agro lub Pożyczki Agro można załatwić u mobilnego doradcy klienta agrobiznesowego Credit Agricole, który - po wcześniejszym umówieni - odwiedzi gospodarstwo. Dzięki przejrzystym i łatwym procedurom, uzyskanie kredytu możliwe jest nawet podczas jednego spotkania z doradcą. Możliwe jest też posiadanie obydwu produktów kredytowych.

Warto dodać, że każdy młody rolnik może korzystać także ze specjalnego pakietu Konta Biznes - Konto Agricole dla rolników indywidualnych. Pakiet łączy funkcje biznesowe z właściwościami konta dla klienta indywidualnego. Klient może korzystać z kredytów na finansowanie swojej działalności rolniczej, z funkcjonalnościami konta na działalność rolniczą, którym dostępny jest rachunek VAT z możliwością realizacji przelewów w ramach podzielonej płatności (Split Payment). W ofercie młody rolnik otrzymuje darmowe przelewy, wpłaty i wypłaty gotówki bez prowizji oraz konto i kartę do rachunku bez opłat.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia