Wiślana Odyseja na szlakach Niziny Nadwiślańskiej

- Nasza Odyseja nie jest syzyfową pracą, a Wisła to nie stajnia Augiasza - mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. - Nie pozwólmy, by zanieczyszczanie przyrody plastikowymi odpadami doprowadziło do zagłady ekosystemu - dodaje i zachęca do udziału w czwartym etapie Wiślanej Odysei.

W marcu Wiślana Odyseja przemaszerowała ponad 150-kilometrowy odcinek z Krakowa do Tarnobrzegu. Dominik Dobrowolski wraz z młodymi aktywistami Polskiego Czerwonego Krzyża i wolontariuszami z Wód Polskich posprzątali nadwiślańskie bulwary przy Moście Kotlarskim w Krakowie, a następnie odwiedzili m.in. Niepołomice, Opatowiec, Połaniec i Baranów Sandomierski. Etap zakończył się akcją sprzątania pięknego, ale niestety bardzo zaśmieconego Obszaru Natura 2000 w Tarnobrzegu, przy przeprawie promowej.

Warto dodać, że podczas 3. etapu Wiślana Odyseja włączyła się w zbiórkę pieniędzy na pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którą zorganizował Małopolski Oddział PCK. - Bardzo wiele osób trzyma kciuki za naszą wyprawę i przyłącza się do naszego marszu, czy to bezpośrednio na trasie, czy zdalnie gdzieś pobliżu swojego domu. Wykorzystajmy tę okazję, żeby pomagać - mówi Dominik Dobrowolski. Pomysł jest prosty: każdy kto chce dołączyć do Wiślanej Odysei i przejść z nami dowolną liczbę km, niech wpłaci za każdy 1 km złotówkę na PCK. Wpłaty należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Akcja kontynuowana będzie również na kolejnych etapach Wiślanej Odysei.

Z Tarnobrzegu do Kazimierza

Czwarty już etap ekologicznej wyprawy planujemy w dniach 22-23 kwietnia. Tym razem będziemy płynąć kajakami trasą z Tarnobrzega do Kazimierza Dolnego. Startujemy w piątek 22 kwietnia o godz. 10.00 w Tarnobrzegu na prawym brzegu Wisły przy przeprawie promowej. W towarzystwie lokalnych wolontariuszy przepłyniemy około 15 km w dół Wisły. Około godz. 12.30 dopłyniemy do mariny w Sandomierzu, gdzie zapraszamy na spotkanie z Dominikiem Dobrowolskim i wspólne sprzątanie. Po akcji ponownie wsiadamy w kajaki i płyniemy dalej. Mijamy: Zawichost, Annopol i Solec n/Wisłą.

Finał 4. etapu Wiślanej Odysei planujemy w sobotę 23 kwietnia. O godz. 12.00 w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą zapraszamy do udziału w akcji sprzątania organizowanej wspólnie z miejscowym samorządem i mieszkańcami. W czasie akcji sprzątania zapewniamy worki na śmieci i rękawice. Nie zapewniamy kajaków przeznaczonych do spływu Wisłą - osoby zainteresowane spływaniem proszone są o zorganizowanie kajaków (lub innych jednostek pływających we własnym zakresie).

10 etapów Wiślanej Odyseji

#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna organizowana w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Marsz wzdłuż nurtu Wisły od jej źródeł na Baraniej Górze aż do ujścia w Gdańsku, połączony ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców.

1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pokonuje każdorazowo 100-150 km i sprząta brzegi rzeki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa „Plastikowa Odyseja” prezentująca artystyczne zdjęcia śmieci zebrany podczas poprzednich akcji: Bałtyckiej i Górskiej Odysei. Odbywają się także edukacyjne webinary i spotkania z dziećmi w szkołach.

Współorganizatorami Wiślanej Odysei są: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, a patronują jej Wody Polskie, Program Czysta Polska.

Obejrzyj filmową relację z 3 etapu Wiślanej Odysei

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia