Czysta Odra - wspólna sprawa

Nie tylko Wisła potrzebuje ratunku przed zaśmieceniem. Także inne polskie rzeki wymagają naszej troski. Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii #mniejplastiku, bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, organizują kolejne ważne wydarzenie: Akcję Czysta Odra. Początek już 29 kwietnia. Każdy może dołączyć.

- Ponad 80 proc. plastiku zanieczyszczającego wody Bałtyku pochodzi z lądu. Śmieci spływają do morza rzekami nawet z bardzo odległych regionów. Można więc powiedzieć, że wszyscy przyczyniamy się do narastania tego problemu - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole. - Potrzebujemy zmiany świadomości i nawyków społeczeństwa. A im więcej osób zaangażuje się w takie aktywne działania, jak sprzątanie rzeki, tym łatwiej będzie tej zmiany dokonać.

Dlatego też ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, wspólnie z Credit Agricole i EFL, od stycznia organizują Wiślaną Odyseję - ekologiczny marsz wzdłuż nurtu Królowej Polskich Rzek i sprzątają jej brzegi. A teraz zachęcają również do udziału w kolejnym wydarzeniu: Akcji Czysta Odra. W ciągu 10 dni: od 29 kwietnia do 8 maja wolontariusze i wolontariuszki posprzątają Odrę na całej jej 854-kilometrowej długości: od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. Lokalne akcje sprzątania odbywać się będą również na niektórych z dopływów Odry, np.: Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Nysie Łużyckiej, czy Warcie.

Zobacz mapę:

- Każdy może dołączyć i pomoc nam walczyć z nadmiarem plastikowych odpadów w środowisku. Zapraszamy do grupowego udziału całe rodziny i przyjaciół - zachęca Przemysław Przybylski.

Chętni do udziału w Akcji Czysta Odra mogą dołączać do akcji organizowanych przez lokalne sztaby w niemal wszystkich nadodrzańskich miejscowościach. Szczegółowych informacji o miejscach i terminach lokalnych inicjatyw udzielają regionalni koordynatorzy akcji:

  • Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki dzielą - Odra łączy" - regionalny organizator akcji na odcinku od Bohumina (Czechy) do Opola. Anna Piróg: [email protected], tel. 512 283 870.
  • Stowarzyszenie EKO-UNIA - regionalny organizator akcji na odcinku od Opola do Nowej Soli. Anna Adamczyk: [email protected] tel. 511 032 036.
  • Krosno Odrzańskie KPWK - regionalny organizator akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Wojtek Kliszewski [email protected] tel. 661 068 040.
  • Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina - regionalny organizator akcji od Słubic do Świnoujścia. Krzysztof Sowa, [email protected], tel. 725 559 666.

Akcji Czysta Odra patronują marszałkowie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nadodrzańskich miast i gmin.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia