Górska Odyseja: w drodze do Szklarskiej Poręby

Już ponad 650 km przemaszerowali uczestnicy Górskiej Odysei po górach, wzdłuż południowej granicy Polski. Do mety zostały jeszcze dwa etapy. Najbliższy - z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby.

9. etap Górskiej Odysei poprowadzi nas z Wałbrzycha, a dokładnie ze schroniska PTTK Andrzejówka do Szklarskiej Poręby. Przed nami do pokonania dystans 77 km, z sumą podejść 2751 m. i zejść 2889 m. Przechodzimy przez Góry Kamienne, Bramę Lubawską, Rudawy Janowickie, wchodzimy w Karkonosze i Karkonoski Park Narodowy i kończymy w Górach Izerskich w Szklarskiej Porębie.

- Startujemy w piątek 10 września o godzinie 9 akcją sprzątania szlaków górskich w Schronisku PTTK Andrzejówka i ruszymy w trasę do Szklarskiej Poręby. Na trasie przewidziane są dwa noclegi - mówi Przemysław Przybylski rzecznik prasowy Banku Credit Agricole Polska, który towarzyszy w marszu od samego początku w Bieszczadach.

Pierwszego dnia (10.09) mamy do przejścia blisko 30 km i zakończymy wędrówkę w Lubawce. Drugiego dnia (11.09) z Lubawki wchodzimy w Karkonosze i na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Nocleg planujemy w schronisku PTTK Odrodzenie. W tym dniu pokonujemy kolejne 32 km, ale większość pod górę i granią.

Trzeciego dnia (12.09) schodzimy do Szklarskiej Poręby, trasa to 15 km, czyli trawers i spacerek w dół.

Do akcji oczywiście przyłączają się wolontariuszki i wolontariusze z Banku Credit Agricole i EFL - Wiedza i Biznes, pomogą też nam leśniczki i leśnicy z lokalnych nadleśnictw oraz Program Czysta Polska i super załoga ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych. Każdy może przyłączyć się do wspólnej wędrówki. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: [email protected].

- Do naszej akcji można przyłączyć się na różne sposoby, można z nami sprzątać, maszerować, ale także samemu zorganizować akcję sprzątania górskich szlaków. Po akcji prosimy o przysłanie zdjęć z karteczką #GórskaOdyseja! - zaprasza ekolog Dominik Dobrowolski.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii - obecnie można ją oglądać w Kamiennej Górze i w Zabrzu. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia