Wiślana Odyseja 4: deszczowe lasy i śmieci

Podczas 4. etapu Wiślanej Odysei przemierzyliśmy środkowy odcinek Wisły. Tym razem przesiedliśmy się z rowerów do kajaków i pokonaliśmy z nurtem rzeki ponad 100 km z Tarnobrzegu do Kazimierza Dolnego.

Środkowa Wisła zachowuje swój naturalny charakter i wyróżnia się pod względem waloró przyrodniczych. Rzeka rozlewa się tu na szerokość nawet ponad 1000 metrów. Oglądana z lotu ptaka zadziwia mozaiką piasku, wody i zieleni. Po drodze mija się piaszczyste ławice, zielone kępy, a także zamknięte odnogi rzeki nazywane łachami.

Nad Wisłą zachowały się zbiorowiska roślinne typowe dla dużej nizinnej rzeki, np. łęgi - czyli specyficzne lasy przystosowane do corocznych zalewów. Zbudowane z wierzb, topoli, czy jesionów. Ekosystemy te, pod względem bogactwa gatunkowego oraz złożonej struktury przestrzennej, nieraz porównywane są do tropikalnych lasów deszczowych.

Jedyne, co zaburza ten przyrodniczy cud, to śmieci, które znaleźć można dosłownie wszędzie. Dlatego podążamy wzdłuż Wisły i zachęcamy do zmiany nawyków, by zmiejszyć ilość wytwarzanych plastikowych odpadów.

Na finał kwietniowego odcinka zacumowaliśmy w Kazimierzu Dolnym, gdzie wspólnie z miejscowym samorządem i mieszkańcami posprzątaliśmy piękne nadrzeczne bulwary. Wisła odwdzięczyła nam się swoim pięknem. Niech to piękno trwa jak najdłużej.

Obejrzyj relację z 4. etapu Wiślanej Odysei

Wędrujemy i edukujemy

#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna, organizowana w ramach kampanii edukacyjnej #mniejplastiku. Wędrujemy wzdłuż nurtu Wisły, od jej źródeł na Baraniej Górze, aż do ujścia w Gdańsku. Wędrówka połączona jest ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych społeczności.

1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pokonuje każdorazowo 100-150 km. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa „Plastikowa Odyseja” prezentująca artystyczne zdjęcia śmieci zebranych podczas poprzednich akcji: Bałtyckiej i Górskiej Odysei. Odbywają się także edukacyjne webinary i spotkania z dziećmi w szkołach.

Inicjatorem i głównym organizatorem akcji jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, a współorganizatorami są: Credit Agricole Bank Polska i Europejski Fundusz Leasingowy. Akcji patronują Wody Polskie oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

Docieramy do Warszawy

5. etap Wiślanej Odysei - z Kazimierza Dolnego do Warszawy (150 km) pokonamy znowu w kajakach. Startujemy w sobotę 14 maja o godz. 8.00 w Kazimierzu Dolnym na prawym brzegu Wisły przy marinie. Około godz. 9.30 zapraszamy do mariny w Puławach, gdzie organizujemy spotkanie z Dominikiem i wspólne sprzątanie. Po akcji płyniemy dalej. Po drodze odwiedzamy Dęblin (ok godz. 12 spotykamy się pod mostem kolejowym w Dęblinie, tu następne spotkania i sprzątania). Za Dęblinem rozpoczyna się najpiękniejszy odcinek Wisły z wieloma wyspami, łachami i ławicami. Drugiego dnia dopływamy do Warszawy, gdzie cumujemy ok. godz. 18.00 w Porcie Czerniakowskim i kończymy 5. odcinek Wiślanej Odysei.

Dodatkowe informacje: Dominik Dobrowolski, tel. 697092978, [email protected]

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia