Wiślana
Odyseja

2022

Posprzątaliśmy Wisłę na całej jej długości. W 10 miesięcy przeszliśmy 1000 km od źródeł do ujścia i zebraliśmy ponad 2 tony śmieci.

Więcej o akcji

Wiślana Odyseja to już trzecia ekologiczna podróż przez Polskę w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. przemierzyliśmy wspólnie ponad 500 km wzdłuż całego wybrzeża w ramach Bałtyckiej Odysei. W 2021 roku posprzątaliśmy górskie i leśne szlaki pod sztandarem Górskiej Odysei. A rok 2022 upłynął nam na szlaku wzdłuż nurtu Królowej Polskich Rzek.

1000-kilometrowa trasa podzielona była na 10 etapów. Przemierzaliśmy je pieszo, na rowerach lub kajakami. Na trasie odwiedziliśmy m.in. Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk. Na każdym postoju sprzątaliśmy brzegi rzeki z plastikowych śmieci.

Podczas wędrówki brzegiem Wisły organizowaliśmy także edukacyjne spotkania dla dzieci w szkołach, pogadanki dla turystów i lokalnych mieszkańców, a także webinary. Towarzyszyła nam również plenerowa wystawa „Plastikowa Odyseja”, prezentującą artystyczne zdjęcia śmieci zebranych na bałtyckich plażach i górskich szlakach.

Akcja Wiślana Odyseja została zorganizowana wspólnie przez: ekologa Dominika Dobrowolskiego, bank Credit Agricole i spółkę leasingową EFL, a patronowało jej stowarzyszenie Program Czysta Polska.

statek

Inicjatorzy Wiślanej Odysei

Dominik Dobrowolski – ekolog i podróżnik. Od lat zaangażowany w walkę z zaśmieceniem rzek i mórz. Łączy różne dziedziny: kulturę, ekonomię, zdrowie czy sport. Jak mówi - "dzisiaj wszystkie te sfery życia muszą się holistycznie uzupełniać i wspierać - wtedy to jest prawdziwa ekologia!".

Przemysław Przybylski – rzecznik prasowy banku Credit Agricole. PR-owiec z 20-letnim stażem, wcześniej przez 10 lat dziennikarz ogólnopolskich redakcji. Pasjonat mediów i social mediów. Jego motto: „Aby uratować świat nie trzeba robić wielkich rzeczy. Wystarczy nie śmiecić, a odpady segregować. Ważne byśmy robili to wszyscy solidarnie.”

Filip Pobłocki – operator filmowy i fotograf. Dokumentuje cały marsz wzdłuż Wisły.

Czekamy na Ciebie!

To nic nie
kosztuje

Udział w każdej akcji jest darmowy. To, co możesz zrobić dla planety – bezcenne!

Dołącz,
kiedy chcesz

W każdą z naszych inicjatyw możesz włączyć się na dowolnym etapie. Nigdy nie jest za późno, by zacząć działać!

Podaj
dalej

Podziel się informacjami o naszych akcjach z rodziną i znajomymi. Wspólnie spędzicie czas, robiąc coś dobrego.

Działaj

z nami!

Włącz się w nasze akcje i razem zróbmy coś dla Ziemi. Kliknij w poniższy przycisk, by regularnie otrzymywać informacje o plastiku i proekologicznych działaniach Credit Agricole.

Zapisz się na newsletter

Aktualności

Wisła posprzątana, ale plastikowe śmieci wciąż są problemem!

Ponad 9 tys. worków śmieci zebrali uczestnicy pierwszej edycji Akcji Czysta Wisła...

Czytaj dalej >15.09.2023

Posprzątaliśmy Oławę dla czystej Wisły

Akcja Czysta Wisła we Wrocławiu? Dla wolontariuszy z Credit Agricole nie ma rzeczy niemożliwych...

Czytaj dalej >11.09.2023

Dołącz do Akcji Czysta Wisła

Już od ponad trzech lat walczymy z plastikiem i mikroplastikiem, który zaśmieca nam świat. Wkrótce nadarzy się kolejna okazja...

Czytaj dalej >9.08.2023
Więcej aktualności >
ekoKarta
Postaw na kartę

z ekotworzywa

Poznaj nowe karty Credit Agricole - wybierz swoją kartę z ekotworzywa. Bądź eko i dołącz do akcji #mniejplastiku!

Zerwij

z plastikiem

Poznaj kilka prostych zasad, dzięki którym ograniczysz zużycie plastiku. Zacznij od małych zmian, które mogą przynieść wiele dobrego planecie.

CreditAgricole
Ekologiczne zaangażowanie Credit Agricole

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest wpisana w nasze DNA. W naszej strategii biznesowej stawiamy na ekologiczne i społeczne zaangażowanie na co dzień. Sprawdź szczegóły.