Górska Odyseja. Mniej plastiku w Górach Bardzkich i Sowich

- Szlaki niby czyste, ale mimo to zebraliśmy kilkanaście worków śmieci - mówi ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, po zakończeniu 8 etapu akcji Górska Odyseja. Tym razem wraz z wolontariuszami przemaszerował z Barda do Wałbrzycha.

Tym razem trasa Górskiej Odysei prowadziła wzdłuż przepięknych pasm Gór Bardzkich i Gór Sowich. Uczestnicy wystartowali w piątek 20 sierpnia o 6 rano ze stacji kolejowej w Bardzie Śląskim. Potem przez Przełęcz Srebrną i Kalenicę, doszli do schroniska Zygmuntówka na Przełęczy Jugowskiej.

- Zgodnie z zapowiedzią nie przepuściliśmy żadnemu śmieciorowi. Z wielką determinacją walczyliśmy o czystsze szlaki. Wszystko, co nie powinno tam być, trafiło do worków - podkreśla ekolog.

Drugiego dnia posprzątaliśmy okolice Przełęczy Jugowskiej i szlak na Wielką Sowę. Etap zakończył się na dworcu kolejowym Wałbrzych Główny.

W akcji zawsze, niezależnie od pogody, pomagają wspaniali wolontariusze - tym razem okoliczni mieszkańcy, turyści odpoczywający w Górach Sowich, leśnicy z Nadleśnictw w Świdnicy, Wałbrzychu, Bardzie Śląskim i Jurgowie oraz ekipa schroniska Zygmuntówka. Na szlaku dołączyła ekipa stowarzyszenia Czysty Wałbrzych, a także Pan Przewodnik z akcji Polska Górom. - Dzięki takim ludziom przepiękne szlaki stają się przepiękne do potęgi n-tej! - cieszy się Dobrowolski.

Górska Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna organizowana w ramach kampanii #mniejplastiku. 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. W wybrany weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerują górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój, by sprzątać górskie i leśne szlaki. Akcji towarzyszy plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów.

Akcję organizują wspólnie bank Credit Agricole i EFL, pod patronatem Lasów Państwowych i stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia