#Mniejplastiku na Odrze i Sprewie

20 śmiałków na kajakach wyruszyło na trasę I Międzynarodowego Spływu Kajakowego Wrocław-Berlin. Misją spływu jest ochrona rzek i mórz przed zanieczyszczaniem plastikowymi odpadami oraz popularyzacja różnorodności przyrodniczej i kultury szlaku Odry i Szprewy. Bank Credit Agricole oraz EFL z dumą patronują temu wydarzeniu.

Od stycznia bank Credit Agricole i EFL realizują w całym kraju kampanię edukacyjną #mniejplastiku, w ramach której szerzona jest wiedza o zagrożeniu, jakie zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi stanowi dla życia na Ziemi. Spływ kajakowy z Wrocławia do Berlina jest kolejną inicjatywą, której patronujemy w ramach tej kampanii.

- Zaśmiecenie rzek plastikiem jest powszechnym zjawiskiem, nie tylko w Polsce. Ludzie wyrzucają do wody wszystko, co przeszkadza im w domu. Śmieci znikają z oczu, ale nie przestają być problemem - stanowią ogromne zagrożenie dla ryb, ptaków i innych stworzeń wodnych, ale także dla ludzi. O tym wszystkim warto głośno mówić, a takie wydarzenia jak międzynarodowy spływ kajakowy są doskonałą okazją do nagłaśniania tego tematu - przekonuje Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole, a także koordynator kampanii #mniejplastiku.

Grupa polskich i niemieckich kajakarzy wyruszyła w czwartek w 400-kilometrową wodną trasę, która prowadzi m.in. przez: Lubiąż, Chobienię, Głogów, Nową Sól, Cigacice i Gostchorze, a po przekroczeniu granicy kanałem Odra-Szprewa i wzdłuż jezior berlińskich. Na całej trasie uczestnicy wyławiają z wody śmieci i zapakowane w worki odstawia je na brzeg. Sprzątane są także miejsca postojów i noclegów.

- Spływ organizaowany jest w stylu "zero waste", czyli zostawiamy za sobą tylko symboliczny kilwater. Będziemy też spotykać się z mieszkańcami nadodrzańskich miejscowości i przekonywać ich do segregacji śmieci i troski o czystą wodę - mówi Dominik Dobrowolski, organizator i komandor spływu.

Na każdym etapie spływu można dołączyć do Dominika i jego towarzyszy i przepłynąć razem z nimi choć niewielki fragment trasy. Zachęcamy także do dopingowania kajakarzy z brzegu i w miejscach postoju. Każde spotkanie będzie wyrazem wsparcia dla misji spływu i pretekstem do rozmowy o czystym środowisku, bez plastiku.

Spływ kajakowy Wrocław-Berlin organizowany jest wspólnie Fundację PlasticsEurope Polska, Fundację Onwater i Kajaking.tv. Partnerem spływu jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz Credit Agricole i EFL.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia