Aktualne informacje oraz zasady bezpiecznej e-bankowości

Jak bankować bezpiecznie i radzić sobie z najnowszymi zagrożeniami/pułapkami

Dzień dobry,

zachęcamy Cię do zapoznania się z najnowszymi i najpopularniejszymi sposobami, poprzez które przestępcy próbują wyłudzić pieniądze (m.in. fałszywe inwestycje).

Bezpieczeństwo Twoich danych i Twoich finansów jest dla nas bardzo ważne. Chronimy je, reagujemy na nowe zagrożenia. Musisz też wiedzieć, że bezpieczeństwo zależy także od Ciebie i Twoich działań w internecie.

 • Nie daj się nabrać na fałszywe inwestycje - przestępcy tworzą strony internetowe sugerujące duże i szybkie zyski, najczęściej związane z kryptowalutami, dzwonią do przypadkowych osób lub rozsyłają zachęty e-mailem.

  Pod pozorem możliwości zakupu atrakcyjnych instrumentów finansowych, oszuści udający pośredników finansowych, przekonują do instalacji oprogramowania pozwalającego im sterować Twoim komputerem, namawiają do przekazania im danych logowania i zatwierdzania zlecanych przez nich operacji. Ich celem jest jednak wyłącznie wyłudzenie pieniędzy.
 • Dokładnie sprawdzaj (np. potwierdź telefonicznie z nadawcą) wszelkie SMS-owe żądania dopłat do paczki (np. ze względu na jej większą wagę lub konieczną dezynfekcję) lub sugestie specjalnych opłat związanych z pandemią (np. za szczepionkę czy państwową pomoc finansową). Nawet jeżeli na pozór wyglądają wiarygodnie, to zwykle są próbą oszustwa.
 • Zawsze weryfikuj prośby o drobne pożyczki lub przelewy wysyłane przez komunikatory internetowe - np. zanim podasz komuś kod BLIK do przelewu lub wypłaty gotówki z bankomatu. Często oszuści przechwytują konta Twoich znajomych i próbują w ten sposób wyłudzić od Ciebie pieniądze. To także popularna metoda kradzieży przy zakupach z fałszywych ogłoszeń - przesłane w wiadomości linki (np. do opłaty za kuriera) mogą prowadzić do podrobionych stron pośredników płatności i serwisów bankowych.

  Nie klikaj w taki link, popatrz na adres - zapewne tylko wygląda podobnie, ale nie jest adresem banku, a docelowa strona jest fałszywa, nawet jeżeli wizualnie przypomina bankową.
 • Nie korzystaj z wyszukiwarek internetowych do znajdowania adresu Twojej bankowości internetowej, samodzielnie wpisuj adres CA24 eBank. Możesz zapisać ten adres w „ulubionych” w przeglądarce lub przechodzić do serwisu ze strony głównej banku.

  Przed zalogowaniem sprawdzaj, czy adres strony to https://ca24.credit-agricole.pl, a połączenie jest szyfrowane (https). Na stronie z polem do wprowadzenia hasła popatrz na wyświetlony z lewej strony obrazek bezpieczeństwa - musi być taki, jaki wybrałeś dla swojego konta.

  Zawsze czytaj całą treść SMS-a, w którym wysyłamy do Ciebie hasło autoryzacyjne. Zwróć uwagę na rodzaj operacji, kwotę przelewu i numery rachunków. Jeżeli cokolwiek się nie zgadza - nie wpisuj hasła z tej wiadomości.
 • Regularnie zaglądaj na naszą stronę do sekcji Bezpieczeństwo, czytaj nasze wiadomości w poczcie w CA24 eBank - staramy się regularnie dostarczać Ci aktualnych informacji o zagrożeniach internetowych i najlepszych zasadach bezpieczeństwa.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia