2. etap Bałtyckiej Odyseji - wydmy śmieci!

Blisko 50 worków śmieci zebranych na plaży pomiędzy Dziwnowem a Dźwirzynem - to efekt II edycji Bałtyckiej Odysei. W akcji, która odbyła się 22 i 23 lutego, wzięło udział około 40 wolontariuszy z Wrocławia, Poznania, Szczecina, Kamienia Pomorskiego, a także z terenu gmin Dziwnów i Rewal.

Tym razem Matka Natura pokazała nam swoją siłę: wiał silny wiatr, padał deszcz, ale nie przeszkodziło nam to w przejściu kolejnych 50 km plażą w walce o mniej plastiku w środowisku. - Pokazaliśmy, że da drodze do czystości planety nie są nam straszne żadne przeszkody - mówi Przemysław Przybylski rzecznik prasowy Credit Agricole.

Uczestnicy drugiego etapu marszu zwrócili uwagę, że najwięcej śmieci jest na wydmach i przylegających do nich lasach. - Niezbędne jest, aby samorządy i Lasy Państwowe zorganizowały profesjonalne zbiórki sprzątania wydm i lasów, po których nie wolno przecież chodzić - mówi Dominik Dobrowolski pomysłodawca i koordynator akcji, i dodaje, że warto też wydmy dodatkowo zabezpieczyć, aby nikt tam nie mógł wchodzić.

- Oczywiście śmiecą "turyści", ale brak jest w Polsce jakiegokolwiek skutecznego rozwiązania prawnego, np wysokiej kaucji lub opłaty recyklingowej, które zachęciłoby ludzi do odnoszenia pustych opakować do sklepów. Powinno to obejmować również duże butelki z plastiku - dodaje Julia Rokicka ekolożka z Wrocławia.

Kolejna edycja Bałtyckiej Odysei odbędzie się 28 i 29 marca między Dźwirzynem a Mielnem. Chętni do przyłączenia się do akcji i kolejnych edycji proszeni są o zapisy: [email protected].

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Akcja „Bałtycka Odyseja" odbywa się w ramach naszej kampanii edukacyjnej #mniejplastiku.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia