Credit Agricole: Dolnośląskie najlepsze pod względem regularnego oszczędzania w Polsce

Aż 86 proc. Dolnoślązaków deklaruje regularne oszczędzanie i uważniej planuje swoje wydatki niż przed rokiem - wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole. W kwestii regularności oszczędzania jest to najlepszy wynik ze wszystkich województw i o 12 punktów procentowych większy niż średnia całej Polski.

Bezpieczeństwo finansowe to temat coraz bardziej istotny dla Polaków. Jednak nie wszyscy rozumieją to pojęcie tak samo. Niektórzy odkładają pieniądze na tzw. „czarną godzinę”, inni szukają sposobów na mniejsze wydatki, a jeszcze inni na większe zarobki.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez bank Credit Agricole, Dolnoślązacy coraz bardziej troszczą się o domowy budżet. Aż 86 proc. z nich uważniej planuje wydatki niż przed rokiem i szuka nowych rozwiązań na utrzymanie dotychczasowego standardu życia (średnia dla całej Polski to 83 proc.).

87 proc. mieszkańców województwa dolnośląskiego aktywnie i regularnie poszukuje promocji i rabatów na zakupach, by obniżyć codzienne wydatki. 67 proc. odkłada na później większe zakupy np. sprzętu RTV/AGD. Odkładane są również plany o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, co deklaruje 57 proc. respondentów.

73 proc. mieszkańców województwa ocenia swoją sytuację finansową bardzo dobrze, jednak w porównaniu do zeszłego roku jedynie co piątemu udało się ją poprawić. Oszczędności ma 63 proc. Dolnoślązaków, przy czym oszczędzanie regularne deklaruje 86 proc. z nich, co jest najlepszym wynikiem spośród wszystkich województw. Średnia dla całej Polski to 74 proc. Reszta nie podejmuje żadnych działań w tym kierunku.

- Odkładanie pieniędzy to nawyk słabo zakorzeniony w zwyczajach Polaków. Ponad połowa badanych uważa, że zarabia zbyt mało, by mała z czego oszczędzać, choć nie jest to prawda. Z każdej pensji można odłożyć nawet niewielką sumę i budować w ten sposób poduszkę oszczędnościową lub inwestycyjną. Ci, którzy tak robią, wykazują wyższe poczucie bezpieczeństwa finansowego i mniej obawiają się przyszłości - komentuje Katarzyna Kierzkowska, ekspertka Credit Agricole.

Z badania banku wynika również, że 34 proc. Dolnoślązaków ocenia, że ich sytuacja finansowa w ciągu minionego roku się pogorszyła. Główne przyczyny obniżenia standardu życia to wysoka inflacja i rosnące koszty codziennego życia.

Jak oszczędzać w sytuacji niepewności ekonomicznej i jak mądrze zarządzać domowym budżetem, gdy inflacja wciąż winduje ceny w sklepach w górę? Odpowiedzi na te pytania i przydatne life hacki można znaleźć na portalu wyzwanieoszczedzanie.pl i na facebookowej grupie #WyzwanieOszczędzanie.

Badanie CAWI zrealizowane w sierpniu 2023 roku, na panelu badawczym Ariadna, N=1619, próba ogólnopolska, reprezentatywna, wiek 16+.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia