Dołącz do 2. etapu Bałtyckiej Odysei

Zostań bałtyckim wolontariuszem i dołącz do Bałtyckiej Odysei - czyli marszu wzdłuż całego polskiego wybrzeża, połączonego ze sprzątaniem plaż i terenów nadmorskich. Wkrótce rusza 2. etap tej wyprawy.

Bałtycka Odyseja to inicjatywa znanego ekologa Dominika Dobrowolskiego, która ma na celu walkę z zaśmieceniem morza odpadami z tworzyw sztucznych. Współorganizatorami wydarzenia są Credit Agricole, i EFL.

Cała zaplanowana trasa marszu ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej liczy 500 kilometrów i jest podzielona na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend uczestnicy kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W pierwszym etapie - od Świnoujścia do Dziwnowa - 100 wolontariuszy zebrało łącznie około pół tony śmieci.

- Problem plastiku dotyczy nas wszystkich i jest naszą codziennością. Dlatego bardzo ważne jest aby nie tylko starać się wyeliminować plastik z naszego życia, ale także aby dawać przykład innym. To najlepsze, co możemy dać od siebie. Aktywne działanie na rzecz środowiska, połączone z edukacją są najbardziej miarodajne - mówi Kinga Kaczmarek z Contact Center Credit Agricole, uczestniczka pierwszego etapu Bałtyckiej Odysei.

Teraz przed nami 2. etap. Tym razem wolontariusze przejdą i posprzątają malownicze plaże od Dziwnowa do Dźwiżyna. Po drodze planowanych jest kilka postojów: w Pobierowie, Pogorzelicy i Mrzeżynie. Całość trasy liczy około 52 km. Chętni mogą dołączyć na dowolnym odcinku - wystarczy zgłosić swój udział mailowo pod adresem: [email protected].

- Znów pójdziemy z workami, by zebrać do nich plastik, butelki, puszki i inne śmieci. Czas na lutowy eko-plażing. Już zgłosiły się grupy wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski, między innymi studenci z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kamienia Pomorskiego, Zieloni z Wrocławia, działaczki Fundacji Pro Terra z Poznania, a także kolejna grupa ochotniczek i ochotników z banku Credit Agricole i EFL z Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska - wylicza Dominik Dobrowolski. Oprócz sprzątania w planie liczenie i analiza odpadów wyrzucanych przez morze oraz "turystów", a także realizacja kolejnego odcinka filmu o Bałtyku i śmieciach.

Harmonogram Bałtyckiej Odysei:

  • 18-19 stycznia: Świnoujście - Dziwnów
  • 22-23 lutego: Dziwnów - Dźwirzyno
  • 28-29 marca: Dźwirzyno - Mielno
  • 18-19 kwietnia: Mielno - Ustka
  • 16-17 maja: Ustka - Łeba 13-14 czerwca: Łeba - Władysławowo
  • 18-19 lipca: Władysławowo - Hel
  • 22-23 sierpnia: Hel - Puck
  • 12-13 września: Puck - Gdańsk
  • 10-11 października: Gdańsk - Piaski

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia