Bałtycka Odyseja przekroczyła półmetek i maszeruje dalej

Za nami 6. etap Bałtyckiej Odysei - akcji, w ramach której wolontariusze z całej Polski maszerują wzdłuż polskiego wybrzeża i sprzątają plaże z plastikowych śmieci. Wydarzeniu towarzyszył ekologiczny Łebinar z Łeby i wyjątkowa wystawa, zorganizowana przez Credit Agricole i EFL.

Już niemal tonę śmieci zebrali uczestnicy akcji na dystansie ok. 300 km (od Świnoujścia do Władysławowa) w ciągu sześciu comiesięcznych marszy. - Tym razem w weekend 13 - 14 czerwca oprócz odpadów natknęliśmy się m.in. na fokę w okresie linienia. Zwierzę leży wtedy na piasku i wygląda na chore, ale nic mu nie jest. Potrzebuje wówczas przede wszystkim spokoju. Niestety, fokom zagrażają śmieci, które są czasami mylone z rybami - mówi ekolog Dominik Dobrowolski, inicjator Bałtyckiej Odysei.

Zachęcamy do obejrzenia filmiku ze spotkania z foką

12 czerwca w ramach podsumowania dotychczasowych etapów został zorganizowany Łebinar z Łeby - internetowe spotkanie z uczestnikami marszu, a także ekspertami współpracującymi z Bałtycką Odyseją. Gościem specjalnymi wydarzenia był Piotr Barczak, Policy Officer w European Environmental Bureau w Brukseli. Godzinną rozmowę można podsumować taką oto konkluzją: Małe rzeczy dają duże efekty, ale warto wymuszać także duże zmiany - bez tego nie powstrzymamy zmian klimatu i zaśmiecania Ziemi plastikiem.

Zachęcamy do obejrzenia Łebinaru z Łeby

Z kolei 13 czerwca na Skwerze Rybaka w Łebie zainaugurowana została wystawa najciekawszych śmieciowych "skarbów Bałtyku". Artystyczne zdjęcia Dobromiła Noska przedstawiają np.: plastikową butelkę obrośniętą skorupiakami, fragment rybackiej sieci, czy sflaczałe baloniki z tasiemką - bo każdy śmieć może stać się "dziełem sztuki".

Plenerowa wystawa prezentowana będzie do końca lata w kilkunastu nadmorskich miejscowościach, m.in. w Helu, Międzyzdrojach, Ustce i Świnoujściu. W ciągu czterech miesięcy obejrzy ją nawet milion osób.

Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów Bałtyckiej Odysei:

Akcja Bałtycka Odyseja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

- Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! - apeluje Dominik Dobrowolski.

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:

  • 18 - 19.07 Władysławowo-Hel
  • 22 - 23.08 Hel-Puck
  • 12 - 13.09 Puck-Gdańsk
  • 10 - 11.10 Gdańsk-Piaski

Bałtycka Odyseja jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku organizowanej przez Credit Agricole Bank Polska i EFL.

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia