Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas imprez masowych

Szanowni Państwo,
wydarzenia masowe sprzyjają przestępcom, również tym działającym w rzeczywistości wirtualnej. Dlatego, w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, prosimy Państwa o zwrócenie szczególnej uwagi na podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, bankomatów, jak i brania udziału w wydarzeniach masowych.

Bankowość elektroniczna

Rekomendujemy zapoznanie się ze wszystkimi zasadami bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej i zadbanie, aby na Państwa komputerze i urządzeniach mobilnych, poprzez które kontaktują się Państwo z bankiem, zainstalowane i uruchomione były aktualne wersje:

 • oprogramowania antywirusowego z aktualną bazą wirusów;
 • osobistej zapory (ang. personal firewall) z uaktualnionymi polisami i regułami;
 • oprogramowania wykrywającego m.in. spyware, spam itp.

Należy zadbać, aby każde używane oprogramowanie pochodziło z legalnego i zaufanego źródła.
Prosimy o rozważne korzystanie z bezpłatnych i otwartych sieci bezprzewodowych, które mogą przechwytywać dane.
Więcej zasad znajdą Państwo w sekcji "Bezpieczne korzystanie z usług bankowych" .

Bankomaty

Prosimy, aby zwracali Państwo uwagę na te elementy wyposażenia bankomatów, które mogą być wykorzystane przez oszustów tj:

 • pogrubiona klawiatura, nakładka na klawiaturę - wskazujące na próbę poznania/zarejestrowania PIN-u karty,
 • dodatkowy daszek nad okienkiem bankomatu, w którym oszuści mogli umieścić kamerę podglądającą wprowadzany numer PIN bądź wprost przymocowaną kamerę, której obiektyw jest skierowany na klawiaturę (kamera bankowa, jeżeli została w danym bankomacie zainstalowana, zawsze skierowana jest na twarz osoby dokonującej transakcji, nie na klawiaturę),
 • nakładka na okienko, w które wsuwa się kartę płatniczą, w której może być umieszczony czytnik kart kopiujący pasek magnetyczny karty klienta.

Tłok sprzyja kradzieżom

Duże skupienia ludzi stanowią dogodne warunki dla kieszonkowców. Prosimy o zapoznanie się z poniższymi zasadami noszenia przy sobie dokumentów i pieniędzy:

 • noś przy sobie tylko tyle gotówki, ile faktycznie potrzebujesz. Pieniądze trzymaj przy sobie w kilku miejscach,
 • nie eksponuj zawartości portfela w miejscach publicznych. Bilety na tramwaj, autobus trzymaj w innym miejscu,
 • obserwuj otoczenie, swoją torebkę, kiedy jesteś w autobusie, pociągu, szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu,
 • portfel powinien zawsze znajdować się na dnie torebki, w wewnętrznej kieszeni marynarki, a nie tylnej kieszeni spodni,
 • nie kładź plecaka, torebki na podłogę w sklepie, czy pod stół w restauracji. Cały czas miej je przed sobą,
 • jeśli nieznajomy poprosi Cię o rozmienienie pieniędzy, portfel trzymaj blisko siebie, podobnie telefon, jeśli ktoś spyta o godzinę,
 • klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem,
 • zapamiętaj PIN do karty i nie noś go ze sobą.

W sytuacji, kiedy Państwa dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) zostanie zagubiony lub skradziony, prosimy o jak najszybsze zgłoszenie tego najbliższej jednostce policji w celu zastrzeżenia dokumentu. Dodatkowo, należy zgłosić ten fakt do banku, np. Credit Agricole, przyjmującego zastrzeżenia do centralnej bazy danych systemu Dokumenty Zastrzeżone. Lista tych banków znajduje się na stronie internetowej www.dokumentyzastrzezone.pl .

Jeśli natomiast stracą Państwo kartę płatniczą, prosimy o natychmiastowe jej zastrzeżenie pod numerem 19 019, a z telefonów komórkowych +48 71 35 49 009 (dla kart wydanych przez bank Credit Agricole) lub pod numerem +48 61 856 52 78 (ogólny numer do zastrzegania kart wszystkich banków).

Zastrzeżenie karty płatniczej jest możliwe także poprzez kontakt telefoniczny pod numerem 828 828 828 lub stronę internetową www.zastrzegam.pl .

Oferta banku

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia