Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w kwietniu 7,9% r/r wobec 0,6% w marcu, kształtując się znacząco powyżej konsensusu rynkowego (3,9%) oraz naszej prognozy (2,4%). Dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach stałych zwiększyła się w kwietniu do 7,6% r/r wobec -0,3% w marcu, przewyższając znacząco konsensus rynkowy (3,4%) i naszą prognozę (2,0%). Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się kwietniu w porównaniu z marcem o 3,5%. W efekcie, kwietniowa sprzedaż detaliczna była najwyższa w historii.
Późniejszy termin świąt Wielkiejnocy zwiększył dynamikę sprzedaży w kwietniu
Czynnikiem, który w pozytywny sposób wpłynął na zmianę dynamiki sprzedaży detalicznej pomiędzy marcem a kwietniem był efekt kalendarzowy w postaci późniejszego terminu świąt Wielkiejnocy w 2025 r. niż w 2024 r. (w 2024 r. ich termin przypadł na przełomie marca i kwietnia, podczas gdy w 2025 r. był to kwiecień). W konsekwencji, ubiegłoroczne zakupy przedświąteczne były skoncentrowane w marcu, podczas gdy w tym roku zostały przesunięte na kwiecień. Znalazło to odzwierciedlenie w silnym wzroście realnej dynamiki sprzedaży detalicznej w kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (9,7% r/r w kwietniu wobec -9,4% w marcu). Do silniejszego od oczekiwań zwiększenia sprzedaży detalicznej przyczynił się również znacząco wyższy od prognoz wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu, oddziałujący w kierunku silnego przyspieszenia realnego wzrostu funduszu płac (por. MAKROpuls z 21.05.2025).
Utrzymuje się szybki wzrost popytu na dobra trwałego użytku
Na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się szybki wzrost dynamiki sprzedaży w kategoriach obejmujących dobra trwałego użytku: „pojazdy samochodowe, motocykle i części” (14,9% r/r wobec 18,4% w kwietniu) oraz „meble, rtv, agd” (13,2% wobec 12,9%). Szybki wzrost sprzedaży w kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle i części” jest zgodny z wynikami badań koniunktury konsumenckiej. Wskazują one, że w II kw. 2025 r. skłonność gospodarstw domowych do zakupu samochodu była najwyższa od I kw. 2024 r. Naszym zdaniem szybki wzrost popytu na dobra trwałego użytku sygnalizuje, że ożywienie popytu konsumpcyjnego ma charakter trwały.
Rośnie ryzyko w górę dla dynamiki konsumpcji w II kw.
Dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu sygnalizują ryzyko w górę dla naszej prognozy konsumpcji w II kw. br. (2,1% r/r wobec 2,5% w I kw. br.). Tym samym stanowią one wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym RPP nie zmieni stóp procentowych w czerwcu. Jednocześnie dane o sprzedaży wskazują, że spowolnienie wzrostu popytu konsumpcyjnego w kolejnych kwartałach może być mniejsze od naszych oczekiwań, a wzrost gospodarczy w całym 2025 r. może być wyższy niż obecnie prognozujemy (3,1%). Nadal jednak uważamy, że zapowiedzi silnego wzrostu ceł na towary eksportowane z UE do USA, podtrzymane w ostatnich dniach przez Donalda Trumpa, są znaczącym czynnikiem ryzyka w dół dla dynamiki PKB w II poł. br. (por. MAKROmapa z 26.05.2025)
Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu są pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.