Stopy procentowe bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna NBP wynosi 5,25%). Decyzja RPP była zgodna z naszą prognozą i konsensusem rynkowym. Wsparciem dla naszej prognozy były wypowiedzi prezesa NBP po majowym posiedzeniu, który stwierdził, że dokonana wówczas obniżka o 50 pb nie oznacza początku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej i prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp w czerwcu jest niskie. W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rada ponownie odnotowała, że „perspektywy aktywności i inflacji na świecie obarczone są niepewnością, w tym w związku ze zmianami polityki handlowej”, nawiązując do potencjalnie negatywnego wpływu polityki celnej administracji D. Trumpa na światowy wzrost gospodarczy. W komunikacie podtrzymano również ocenę dotyczącą przyszłego poziomu stóp procentowych, który zależeć będzie od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”. Rada przywróciła również w komunikacie usuniętą w maju ocenę, zgodnie z którą „obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”. Sugeruje to ograniczoną przestrzeń dla dalszych obniżek stóp procentowych. W konsekwencji, wydźwięk komunikatu po czerwcowym posiedzeniu RPP jest w naszej ocenie mniej gołębi niż w maju br.
Kolejna obniżka stóp procentowych nastąpi w lipcu br.
Treść komunikatu po posiedzeniu RPP jest zgodna z naszym scenariuszem dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, które nastąpi najprawdopodobniej w lipcu br., gdy Rada zapozna się z wynikami najnowszej projekcji inflacji i ponownie obniży stopy procentowe o 50 bp. Lipcowa projekcja NBP będzie najprawdopodobniej uwzględniać nową taryfę na sprzedaż gazu zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki w maju br., która przyczyni się do obniżenia krótkookresowej ścieżki inflacji o ok. 0,3 pkt. proc. Projekcja lipcowa uwzględni zapewne również niższą niż założono w projekcji marcowej ścieżkę cen paliw. W konsekwencji, oczekujemy, że spodziewana w projekcji inflacja spadnie w III kw. br. poniżej 3%, co będzie ważnym argumentem na rzecz dalszego wyraźnego łagodzenia polityki pieniężnej. Nie wykluczamy jednak scenariusza, w którym Rada zdecyduje się na obniżkę w mniejszej skali (o 25 pb w lipcu), a kolejna obniżka stóp o 25 pb nastąpi dopiero w IV kw. br. Jutro odbędzie się konferencja prasowa A. Glapińskiego, która zapewne rzuci więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej. Oczekujemy, że jej wydźwięk będzie lekko gołębi.
Treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.