Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu o 1,2% r/r wobec wzrostu o 2,4% w marcu (rewizja z 2,5%), kształtując się znacząco powyżej konsensusu rynkowego (-0,1%) i naszej prognozy (-1,8%). Do zmniejszenia rocznej dynamiki produkcji w kwietniu przyczyniła się wysoka ubiegłoroczna baza (w kwietniu ub. r. odsezonowana produkcja wzrosła o 5,9% m/m). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w kwietniu o 1,0% m/m. Tym samym kwietniowa produkcja była o 3,4% niższa od globalnego maksimum odnotowanego w październiku 2024 r. Dynamika produkcji przemysłowej zmniejszyła się w dwóch z trzech głównych segmentach przemysłu, tj. w branżach eksportowych (1,9% r/r w kwietniu wobec 4,2% w marcu) oraz w branżach powiązanych z budownictwem (1,8% wobec 10,6%). Z kolei w pozostałych kategoriach przemysłu odnotowano lekki wzrost (0,7% wobec 0,1%).
W świetle odnotowanego w kwietniu pogorszenia wyników badań koniunktury (wg GUS i PMI) w przetwórstwie przemysłowym, lepsze od oczekiwań kwietniowe dane o produkcji nie sygnalizują naszym zdaniem trwałej poprawy sytuacji w polskim przemyśle. Uważamy, że krótkookresowe perspektywy w branżach eksportowych pozostają niekorzystne głównie ze względu na obniżoną aktywność w przetwórstwie w strefie euro, w tym w Niemczech i zgłaszane z tego powodu niższe zapotrzebowanie na dobra pośrednie wytwarzane w Polsce. Oczekujemy, że aktywność w przetwórstwie w Niemczech i strefie euro wzrośnie znacząco w IV kw., do czego przyczyni się przyjęty w kwietniu br. niemiecki pakiet fiskalny (por. MAKROmapa z 31.03.2025). W najbliższych miesiącach niekorzystnie na perspektywy polskiego przetwórstwa będzie dodatkowo oddziaływać podwyższona niepewność związana ze wzrostem napięć w światowym handlu, spowodowanym polityką celną administracji D. Trumpa. Dla oceny krótkookresowych perspektyw polskiego przetwórstwa ważna będzie zaplanowana na jutro publikacja majowych wyników badań koniunktury PMI w strefie euro i w Niemczech.
Zatrudnienie w przedsiębiorstwach powyżej oczekiwań
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się do -0,8% r/r w kwietniu wobec -0,9% w marcu r/r, kształtując się powyżej oczekiwań rynku zgodnych z naszą prognozą (-0,9%). W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zwiększyło się w kwietniu o 2,8 tys. osób. Pomijając rewizję próby przez GUS w styczniu br. (por. MAKROpuls z 20.02.2025) był to pierwszy wzrost zatrudnienia od listopada 2024 r. Wzrost liczby etatów był skoncentrowany w budownictwie (+1,1 tys. osób). Uważamy, że w kolejnych miesiącach utrzyma się obserwowana w ostatnich kwartałach tendencja do spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw będąca efektem oddziaływania niekorzystnych czynników podażowych (zmniejszającego się zasobu siły roboczej ze względu na osiąganie wieku emerytalnego przez roczniki z wyżu demograficznego) oraz popytowych (słabego popytu zewnętrznego, niskiego stopnia wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie i związanego z tym niskiego popytu inwestycyjnego ze strony przedsiębiorstw), będących główną przyczyną redukcji zatrudnienia w przetwórstwie, handlu i usługach (por. MAKROmapa z 12.05.2025).
Przyspieszenie wzrostu realnego funduszu płac
Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w kwietniu do 9,3% r/r wobec 7,7% w marcu, kształtując się znacząco powyżej konsensusu rynkowego spójnego z naszą prognozą (8,1%). Zwiększenie rocznej dynamiki płac było powiązane z oddziaływaniem efektu niskiej bazy sprzed roku. W ujęciu realnym, tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach zwiększyło się do 4,8% r/r w kwietniu (najwyżej od grudnia 2024 r.) wobec 2,7% w marcu, a dynamika realnego funduszu płac wzrosła do 4,0% r/r wobec 1,8% w marcu i 2,3% r/r w I kw. Stanowi to lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika konsumpcji obniżyła się w II kw. do 2,1% r/r wobec 2,5% w I kw.
Kontynuacja ożywienia gospodarczego w II kw. ?
Dzisiejsze, lepsze od oczekiwań, kwietniowe dane o produkcji przemysłowej oraz wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw nie zmieniają naszej prognozy wzrostu gospodarczego w II kw. (2,9% r/r). Czynnikiem ryzyka w dół dla oczekiwanej ścieżki PKB w najbliższych kwartałach pozostaje polityka celna administracji D. Trumpa. Znacząco wyższa od oczekiwań dynamika płac odnotowana w kwietniu stanowi silne wsparcie dla naszej prognozy zakładającej utrzymanie niezmienionego poziomu stóp procentowych przez RPP na posiedzeniu w czerwcu. Jednocześnie dostrzegamy rosnące ryzyko, że Rada nie zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych o 50pb w lipcu. Uważamy, że łączny wydźwięk opublikowanych dzisiaj danych z polskiej gospodarki jest lekko pozytywny dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.