Poprawiają się perspektywy produkcji w przetwórstwie

Indeks PMI poniżej oczekiwań

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zmniejszył się w grudniu do 48,2 pkt. wobec 48,9 pkt. w listopadzie, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (48,6 pkt.) i naszej prognozy (48,9 pkt.). W rezultacie indeks już od 32 miesięcy pozostaje poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Spadek indeksu wynikał z niższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, zapasów, zatrudnienia i czasu dostaw), podczas gdy przeciwny wpływ miał wyższy wkład składowej dla nowych zamówień.

Pierwsze oznaki ożywienia popytu wewnętrznego

W danych na szczególną uwagę zasługuje najwolniejszy od listopada 2023 r. spadek nowych zamówień ogółem, któremu towarzyszyło przyspieszenie spadku nowych zamówień eksportowych. Zgodnie z komunikatem wskazuje to na ożywienie popytu wewnętrznego, podczas gdy popyt zagraniczny pozostaje słaby, w dużym stopniu za sprawą niższych zamówień z Niemiec (por. MAKROmapa z 23.12.2024).

Poprawiają się perspektywy produkcji w przetwórstwie

Mimo wolniejszego spadku nowych zamówień oraz przyspieszenia redukcji zaległości produkcyjnych w grudniu, bieżąca produkcja obniżyła się najsilniej od sierpnia 2024 r. To z kolei znalazło odzwierciedlenie w silnym zmniejszeniu zapasów wyrobów gotowych. Wynikało to z tego, że bieżąca produkcja spadała szybciej niż zamówienia, stąd aby zaspokoić popyt firmy posiłkowały się zapasami wytworzonych już produktów. W efekcie stosunek wskaźnika nowych zamówień do wskaźnika zapasów wyrobów gotowych wzrósł do najwyższego poziomu od września 2021 r. Zgodnie z komunikatem, w świetle pierwszych oznak ożywienia popytu wewnętrznego, niski poziom zapasów wyrobów gotowych będzie sprzyjał zwiększeniu produkcji w kolejnych miesiącach. Wsparcie dla takiej oceny stanowi utrzymujący się od trzech miesięcy wzrost zatrudnienia w przetwórstwie, który sugeruje, że firmy odbudowują swoje moce wytwórcze (por. MAKROpuls z 19.12.2024). W grudniu doszło również do zwiększenia indeksu dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy, która pozostaje jednak na relatywnie niskim na tle historycznym poziomie.

Wzrost PKB lekko spowolni w IV kw.

Indeks PMI ukształtował się w IV kw. wyraźnie powyżej swojej średniej wartości w III kw. (48,8 pkt. wobec 47,9 pkt.). Nie zmienia to jednak naszego scenariusza lekkiego spowolnienia wzrostu gospodarczego w IV kw. (do 2,5% r/r w wobec 2,7% w III kw.).

Uważamy, że dzisiejsze dane są neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Obsługa bieżąca

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia