Ożywienie w budownictwie odsuwa się w czasie

Produkcja budowlano-montażowa poniżej oczekiwań

Dynamika produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się w kwietniu do -4,2% r/r wobec -1,1% w marcu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (-0,9%) oraz naszej prognozy (-2,5%). Do zmniejszenia rocznej dynamiki produkcji w kwietniu przyczyniła się wysoka ubiegłoroczna baza (w kwietniu ub. r. odsezonowana produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,5% m/m). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa w kwietniu br. zmniejszyła się o 0,8% m/m. Był to już czwarty z rzędu spadek produkcji. W konsekwencji, kwietniowa aktywność w budownictwie była najniższa od września 2022 r.

Dynamika produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się w kategoriach „wznoszenie budynków” (-10,3% r/r w kwietniu wobec -3,4% w marcu) oraz „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (-8,3% wobec -4,9%). Tylko w przedsiębiorstwach zajmujących się „specjalistycznymi robotami budowalnymi” odnotowano przyspieszenie wzrostu produkcji do 10,5% r/r w kwietniu wobec 6,0% w marcu.

Ożywienie w budownictwie odsuwa się w czasie

Spadek produkcji w ujęciu miesięcznym w kwietniu, a także jej struktura, sygnalizują, że ożywienie aktywności w budownictwie i inwestycjach przebiega wolniej niż oczekiwaliśmy. Podobny obraz przedstawiają wyniki koniunktury GUS w budownictwie. Wskaźnik „bieżący portfel zamówień na rynku krajowym” pozostawał relatywnie stabilny w okresie styczeń-maj br., a wskaźnik „przewidywany portfel zamówień na rynku krajowym” kształtował się w lekkim trendzie spadkowym w tym okresie sygnalizując ograniczony potencjał do poprawy sytuacji w budownictwie w krótkim okresie. Podtrzymujemy jednak ocenę, że środki unijne, które napływają do Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Wieloletnich Ram Finansowych 2021-2027, będą dynamizować aktywność w budownictwie w najbliższych kwartałach. Nadal oczekujemy, że inwestycje infrastrukturalne będą głównym czynnikiem wzrostu produkcji budowlano-montażowej, a rola inwestycji mieszkaniowych gospodarstw domowych oraz inwestycji przedsiębiorstw pozostanie ograniczona. Niekorzystne czynniki podażowe, takie jak malejąca podaż pracy oraz ograniczona dostępność niektórych materiałów, będą spowalniać ożywienie w budownictwie, jednak wyraźny wpływ tych czynników zaznaczy się dopiero w 2026 r. (por. MAKROmapa z 14.04.2025).

Prognoza PKB bez zmian

Dzisiejsze, gorsze od oczekiwań, kwietniowe dane o produkcji budowlano-montażowej stoją w kontraście do wczorajszych lepszych danych o produkcji przemysłowej, wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw (por. MAKROpuls z 21.05.2025). Nie zmieniają one zatem naszej prognozy wzrostu gospodarczego w II kw. (2,9% r/r). Czynnikiem ryzyka w dół dla oczekiwanej ścieżki PKB w najbliższych kwartałach pozostaje polityka celna administracji D. Trumpa. Uważamy, że dzisiejsze dane są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Obsługa bieżąca