Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce spadła w kwietniu do 4,3% r/r wobec 4,9% w marcu, kształtując się lekko powyżej wstępnego szacunku GUS (4,2%). W kierunku spadku inflacji oddziaływała przede wszystkim niższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (5,3% r/r w kwietniu wobec 6,7% w marcu), w dużym stopniu wynikająca z efektów wysokiej bazy związanych z przywróceniem 5% stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe w kwietniu 2024 r. Do spadku inflacji przyczyniły się również niższa dynamika w kategorii „paliwa” (-8,3% wobec -4,7%), co było efektem odnotowanego w ostatnim czasie obniżenia światowych cen ropy naftowej wyrażonych w złotych. Zmniejszeniu inflacji sprzyjała również nieznacznie niższa dynamika cen w kategorii „nośniki energii” (13,1% wobec 13,3%), głównie za sprawą niższej dynamiki cen energii cieplnej. Spadek inflacji ogółem wynikał również ze zmniejszenia inflacji bazowej, która według naszych szacunków obniżyła się w kwietniu do 3,5% r/r wobec 3,6% w marcu. Niższa inflacja bazowa wynikała przede wszystkim ze spadku dynamiki cen w kategoriach „wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego” (przede wszystkim ze względu na niższą dynamikę cen mebli, artykułów dekoracyjnych, sprzętu oświetleniowego, a także urządzeń gospodarstwa domowego), jak również „odzież i obuwie” (głównie efekt niższej dynamiki cen odzieży) oraz „rekreacja i kultura” (m.in. ze względu na wolniejszy wzrost cen turystyki zorganizowanej za granicą).
Wysoka dynamika wynagrodzeń sprzyja wzrostowi cen usług
Miesięczna dynamika cen bazowych ukształtowała się w kwietniu na poziomie ok. 0,5-0,6%, czyli zbliżonym do swojego wzorca sezonowego (ok. +0,5% m/m w kwietniu). Nie zmienia to jednak naszej oceny, że choć presja inflacyjna w polskiej gospodarce słabnie, to jest ona nadal podwyższona. Czynnikiem utrwalającym podwyższoną inflację bazową pozostaje relatywnie wysoka dynamika cen usług (6,3% r/r w kwietniu wobec 6,4% w marcu), która kształtuje się wyraźnie powyżej dynamiki cen towarów (3,5% wobec 4,4%). Głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług jest presja płacowa. Prognozujemy, że nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej wyniesie 8,3% w II kw. wobec 10,0% r/r w I kw., a tym samym pozostanie na wysokim na tle historycznym poziomie.
Czynniki ryzyka dla naszej ścieżki inflacji znoszą się wzajemnie
Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w całym 2025 r. inflacja wyniesie średniorocznie 3,9% wobec 3,6% w 2024 r. Choć ścieżka cen paliw kształtuje się obecnie poniżej naszych wcześniejszych oczekiwań, to jest to kompensowane przez perspektywę silniejszego wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych w najbliższych kwartałach.
Nieznaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego w I kw.
Według wstępnego szacunku GUS, dynamika PKB zmniejszyła się do 3,2% r/r w I kw. wobec 3,4% r/r w IV kw. 2024 r., kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (3,1%) oraz naszej prognozy (2,8%). Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmniejszyła się w I kw. do 0,7% kw/kw wobec 1,4% w IV kw. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury poznamy pod koniec maja.
Inwestycje pobudzą wzrost PKB w kolejnych kwartałach
Uważamy, że głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku spowolnienia wzrostu gospodarczego pomiędzy IV i I kw. były niższe wkłady zmiany zapasów i konsumpcji, podczas gdy przeciwny wpływ miał wyższy wkład eksportu netto. Jednocześnie prognozujemy, że kolejne kwartały przyniosą stopniowe ożywienie wzrostu gospodarczego wspierane przede wszystkim przez wyższy wkład inwestycji związany z realizacją projektów współfinansowanych ze środków unijnych.
Sumaryczny wydźwięk opublikowanych dzisiaj finalnych danych o inflacji oraz wstępnych danych o PKB jest w naszej ocenie lekko pozytywny dla złotego i rentowności polskich obligacji.