Finalny szacunek zgodny ze wstępnym odczytem
Zgodnie z finalnym szacunkiem GUS, dynamika PKB zmniejszyła się do 3,2% r/r w I kw. br. wobec 3,4% r/r w IV kw. 2024 r., kształtując się zgodnie ze wstępnym odczytem. Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmniejszyła się w I kw. do 0,7% kw/kw wobec 1,4% w IV kw.
Zmiana zapasów głównym hamulcem wzrostu gospodarczego
Do zmniejszenia dynamiki PKB pomiędzy IV i I kw. w największym stopniu przyczynił się spadek wkładu przyrostu zapasów z 3,4 pkt. proc. w IV kw. do 1,5 pkt. proc. w I kw. Odbudowywanie poziomu zapasów przez przedsiębiorstwa było nadal czynnikiem wspierającym wzrost PKB w I kw., jednak wpływ tego czynnika zmniejszył się. Wzrost zapasów był zgodny z wynikami badań koniunktury (PMI). Wskazywały one, że począwszy od lutego firmy przetwórcze zwiększały poziom zapasów wyrobów gotowych, a w marcu zwiększyły się również zapasy środków produkcji. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach, w warunkach umiarkowanego wzrostu gospodarczego, wkład przyrostu zapasów do dynamiki PKB pozostanie dodatni, jednak mniejszy niż w I kw.
Do spadku dynamiki PKB w I kw. w porównaniu z IV kw. ub. r. przyczynił się również niższy o 1,2 pkt. proc. wkład spożycia publicznego. Tempo jego wzrostu zmniejszyło się do 2,0% r/r w I kw. (najniżej od I kw. 2023 r.) wobec 7,6% w IV kw. Silny spadek dynamiki spożycia publicznego mógł wynikać z efektu wysokiej bazy sprzed roku, związanego z podwyżkami płac w sferze budżetowej.
W kierunku zmniejszenia dynamiki PKB pomiędzy IV i I kw. oddziaływało również spowolnienie wzrostu spożycia prywatnego do 2,5% r/r w I kw. z 3,5% w IV kw. Konsumpcja była ograniczana przez wolniejszy wzrost realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika konsumpcji obniży się z uwagi na prognozowane przez nas dalsze spowolnienie wzrostu wynagrodzeń.
Czy to już początek ożywienia inwestycji?
Dynamika inwestycji zwiększyła się do 6,3% r/r w I kw. z -6,9% w IV kw. i ukształtowała się znacząco powyżej naszej prognozy spójnej z konsensusem rynkowym (3,0%). Uważamy, że głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia aktywności inwestycyjnej w I kw. były inwestycje publiczne – nakłady na infrastrukturę realizowane w ramach wykorzystania środków unijnych lub wyższe nakłady na obronę narodową. Jednocześnie aktywność inwestycyjna w przedsiębiorstwach utrzymywała się na obniżonym poziomie. Zgodnie z danymi GUS inwestycje przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób zmniejszyły się w ujęciu realnym w I kw. o 3,6% r/r wobec spadku o 8,4% w IV kw. Tym samym był to już piąty kwartał z rzędu, w którym odnotowano ich spadek w ujęciu rocznym. Prognozujemy, że kolejne kwartały przyniosą ożywienie wzrostu inwestycji wspierane przede wszystkim przez wyższy wkład nakładów na środki trwałe związany z realizacją projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Oczekujemy, że dynamika inwestycji przedsiębiorstw będzie również kształtować się w trendzie wzrostowym w 2025 r., czemu będą sprzyjać efekty niskiej bazy z 2024 r., większe nakłady firm sektora publicznego, inwestycje skierowane na zwiększenie wydajności, a także tzw. efekt „wpychania” związany ze zwiększeniem inwestycji firm w reakcji na wyższe inwestycje publiczne (przeciwieństwo efektu „wypychania” - efekt zakładający, że inwestycje przedsiębiorstw mają często charakter komplementarny względem inwestycji publicznych, jak np. budowa stacji paliw w odpowiedzi na budowę autostrady – por. MAKROmapa z 13.02.2017).
Wzrost PKB był w I kw. był wspierany również przez wyższy wkład eksportu netto (-1,1 pkt. proc. wobec -1,6 pkt. proc. w IV kw.). Osłabienie wzrostu popytu krajowego (4,6% r/r w I kw. wobec 5,3% w IV kw.) znalazło odzwierciedlenie w stabilizacji dynamiki importu (3,5% r/r w IV i I kw.). Jednocześnie dynamika eksportu zwiększyła się do 1,1% r/r w I kw. z 0,2% w IV kw., co jest spójne z lekkim ożywieniem obserwowanym u głównych partnerów handlowych Polski.
Prognoza wzrostu PKB na 2025 r. bez zmian
Poprzez podniesienie punktu startowego, dzisiejsze dane o PKB w I kw. w połączeniu z danymi miesięcznymi za kwiecień opublikowanymi w ciągu ostatnich kilku tygodni sygnalizują lekkie ryzyko w górę dla prognozy wzrostu gospodarczego w 2025 r. Z kolei dzisiejszy, znacząco gorszy od oczekiwań majowy wskaźnik PMI (por. dzisiejsza MAKROmapa) sygnalizuje ryzyko w dół dla perspektyw wzrostu gospodarczego. Dodatkowo uważamy, że zapowiedzi silnego wzrostu ceł na towary eksportowane z UE do USA, są znaczącym czynnikiem ryzyka w dół dla dynamiki PKB w II poł. br. Tym samym podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu gospodarczego na 2025 r. (3,1% wobec 2,9% w 2024 r.).
Dzisiejsze dane o PKB są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.