Finalny odczyt zgodny ze wstępnym szacunkiem
Zgodnie z finalnym szacunkiem GUS, dynamika PKB zwiększyła się do 3,2% r/r w II kw. wobec 2,0% r/r w I kw. 2023 r., kształtując się zgodnie ze wstępnym odczytem oraz powyżej wcześniejszych oczekiwań rynkowych (2,7%) i naszej prognozy (2,3%). Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się w II kw. do 1,5% kw/kw wobec 0,8% w I kw.
Zmiana zapasów głównym źródłem przyspieszenia wzrostu gospodarczego
Do zwiększenia dynamiki PKB pomiędzy I i II kw. w największym stopniu przyczynił się wzrost wkładu przyrostu zapasów z -2,8 pkt. proc. w I kw. do -1,1 pkt. proc. w II kw. Ograniczanie przyrostu zapasów przez przedsiębiorstwa było zatem nadal czynnikiem hamującym wzrost PKB w II kw., jednak wpływ tego czynnika zmniejszył się. Było to spójne z wynikami badań koniunktury (PMI). Wskazywały one, że w II kw. firmy przetwórcze obniżały poziom zarówno zapasów wyrobów gotowych, jak i zapasów środków produkcji. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach, wraz z utrzymującym się ożywieniem popytu konsumpcyjnego, skłonność firm do zmniejszania zapasów będzie maleć, co znajdzie odzwierciedlenie w dodatnim wkładzie przyrostu zapasów do dynamiki PKB.
Inwestycje pozytywnie zaskoczyły
Drugim czynnikiem dynamizującym wzrost gospodarczy były nakłady brutto na środki trwałe. Dynamika inwestycji zwiększyła się do 2,7% r/r w II kw. z -1,8% w I kw. i ukształtowała się znacząco powyżej naszych i rynkowych oczekiwań (odpowiednio -3,9% i -0,8%). Wynik ten jest szczególnym zaskoczeniem w świetle danych o aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw. Zgodnie z opublikowanymi w tym tygodniu danymi GUS nakłady brutto na środki trwałe w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników obniżyły się o 8,1% r/r w II kw. wobec spadku o 2,2% w I kw., co było ich najniższą dynamiką od III kw. 2020 r. Pozytywna niespodzianka w zakresie skali wzrostu inwestycji ogółem była najprawdopodobniej powiązana z wyższą – od naszych wcześniejszych oczekiwań – dynamiką nakładów publicznych. Wynikała ona zapewne z prefinansowania KPO lub zakupów sprzętu w zakresie obrony narodowej.
Ożywienie konsumpcji silniejsze od oczekiwań
Dynamika konsumpcji zwiększyła się do 4,7% r/r w II kw. z 4,6% w I kw. Konsumpcja była dynamizowana przez silny wzrost realnych wynagrodzeń gospodarstw domowych, podbijany m.in. przez podwyżki w strefie budżetowej. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach dynamika konsumpcji obniży się z uwagi na spowolnienie wzrostu nominalnych wynagrodzeń i wzrost inflacji, lecz utrzyma się wciąż na relatywnie wysokim poziomie.
Handel zagraniczny na minusie
Wzrost PKB był w II kw. był natomiast ograniczany przez niższy wkład eksportu netto (-0,8 pkt. proc. wobec 0,4 pkt. proc. w I kw.). Wyraźne ożywienie popytu krajowego (4,0% r/r w II kw. wobec 1,6% w I kw.) wspierane przez spożycie ogółem i inwestycje znalazło odzwierciedlenie w znaczącym wzroście dynamiki importu z -0,1% r/r do 5,4% w II kw. Jednocześnie dynamika eksportu zwiększyła się do 3,4% r/r w II kw. z 0,5% w I kw., co jest pewnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę tendencje stagnacyjne obserwowane u głównych partnerów handlowych Polski.
Ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu PKB w 2024 r.
Poprzez podniesienie punktu startowego, dzisiejsze dane o PKB w II kw. sygnalizują ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2023 r. (2,3% wobec 0,2% w 2023 r.). Jednocześnie słabsze od oczekiwań dane miesięczne za lipiec (por. MAKROpulsy z 21.08.2024 i 22.08.2024) częściowo kompensują to ryzyko. Nasz zaktualizowany scenariusz makroekonomiczny przedstawimy w najbliższej MAKROmapie.
Dzisiejsze dane o PKB są naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.