Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się we wrześniu do 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (47,3 pkt.) i naszej prognozy (47,6 pkt.). Niemniej, mimo odnotowanego we wrześniu wzrostu indeks już od 29 miesięcy pozostaje on poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zapasów i czasu dostaw.
Wolniejszy spadek zamówień eksportowych mimo pogorszenia koniunktury w strefie euro
W danych na szczególną uwagę zasługuje odnotowany we wrześniu wzrost składowej dla nowych zamówień, która choć nadal pozostaje poniżej granicy 50 pkt. to osiągnęła najwyższą wartość od listopada 2023 r. Wolniejszemu spadkowi nowych zamówień towarzyszył również wolniejszy spadek nowych zamówień eksportowych. Stanowi to duże zaskoczenie w świetle wstępnych indeksów PMI dla przetwórstwa w strefie euro, w tym Niemczech, które wskazały na silne pogorszenie koniunktury we wrześniu (por. MAKROmapa z 30.10.2024). Obserwowane w ostatnim czasie rozbieżne tendencje w koniunkturze pomiędzy Polską a strefą euro są w naszej ocenie przejściowe i w najbliższych miesiącach dostrzegamy wysokie prawdopodobieństwo nasilenia tendencji spadkowych w Polsce.
Spadek produkcji w przetwórstwie może ponownie przyspieszyć
Wolniejszy spadek nowych zamówień znalazł odzwierciedlenie w mniejszej skali obniżenia bieżącej produkcji, której składowa osiągnęła najwyższą wartość od kwietnia br. Przyczyniło się do tego również przyspieszenie spadku zaległości produkcyjnych. Nadal słaby popyt oddziaływał w kierunku dalszego wzrostu zapasów dóbr finalnych (wzrosły one najsilniej od czerwca 2020 r.), przy jednoczesnym ograniczaniu przez firmy zapasów dóbr pośrednich. Wspiera to naszą hipotezę, że w kolejnych miesiącach spadek bieżącej produkcji w polskim przetwórstwie może ponownie przyspieszyć. Na takie ryzyko wskazuje również indeks dla oczekiwanej produkcji w horyzoncie 12 miesięcy, który choć pozostaje powyżej granicy 50 pkt. to we wrześniu odnotował silny spadek do najniższego poziomu od sierpnia 2023 r.
Kolejne sygnały „chomikowania” pracy w polskim przetwórstwie
We wrześniu doszło do dalszego spadku zatrudnienia w polskim przetwórstwie, przy czym spadek ten był wyraźnie słabszy niż w poprzednich miesiącach (najwyższa wartość indeksu od maja 2022 r.). Ankietowane firmy wskazywały, że odejścia na emeryturę i redukcje personelu tymczasowego były w dużej mierze kompensowane przez zatrudnianie nowych pracowników. Jest to spójne z naszą oceną, zgodnie z którą ograniczona redukcja etatów świadczy o tym, że firmy mimo konieczności obniżenia kosztów poprzez zmniejszanie nadmiarowych mocy wytwórczych (por. MAKROmapa z 08.07.2024) starają się utrzymać kluczowych pracowników pozwalających na zachowanie konkurencyjności i potencjału produkcyjnego.
Podtrzymujemy nasz scenariusz spowolnienia wzrostu PKB w II poł. 2024 r.
Średnia wartość indeksu PMI w III kw. wyniosła 47,9 pkt. wobec 45,3 pkt. w II kw. Nie zmienia to jednak naszego scenariusza spowolnienia wzrostu gospodarczego w II poł. 2024 r. (2,1% r/r w III kw. i 2,2% w IV kw. wobec 3,2% w II kw.). Jednocześnie uważamy, że dzisiejsze dane są lekko pozytywne dla złotego i rentowności polskich obligacji.