Produkcja przemysłowa znów wyraźnie poniżej oczekiwań
Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w sierpniu o 1,5% r/r wobec wzrostu o 5,2 w lipcu (rewizja w górę z 4,9%), kształtując się wyraźnie poniżej naszej prognozy (-0,5%) i konsensusu rynkowego (-0,4%). Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia dynamiki produkcji przemysłowej pomiędzy lipcem i sierpniem, był efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w lipcu 2024 r. liczba dni roboczych była o 2 dni wyższa niż w lipcu 2023 r., podczas gdy w sierpniu br. liczba ta była o 1 dzień niższa niż przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w sierpniu o 0,8% m/m wobec spadku o 0,2% w lipcu. W ostatnich miesiącach odsezonowana produkcja przemysłowa wskazywała na utrzymujące się tendencje stagnacyjne w polskim przemyśle.
Efekty kalendarzowe wyhamowały aktywność w przemyśle
Z uwagi na odziaływanie niekorzystnych efektów kalendarzowych spadek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej miał szeroki zakres i został odnotowany w trzech głównych segmentach przemysłu, tj. w branżach eksportowych (-4,6% w sierpniu wobec -1,6% w lipcu), powiązanych z budownictwem (-4,1% wobec 5,5%) oraz pozostałych kategoriach (0,5% wobec 8,2%). Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo oddziaływania niekorzystnych efektów kalendarzowych dynamika produkcji w kategorii „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” zwiększyła się z -9,1% r/r w lipcu do -1,8% r/r w sierpniu. Najprawdopodobniej było to powiązane z przesunięciem terminu (względem 2023 r.) letniej przerwy technologicznej w fabrykach motoryzacyjnych. Naszym zdaniem krótkookresowe perspektywy produkcji w branżach eksportowych wciąż pozostają niekorzystne ze względu na obniżoną aktywność w przetwórstwie w strefie euro, w tym w Niemczech i zgłaszane z tego powodu niższe zapotrzebowanie na dobra pośrednie wytwarzane w Polsce (por. MAKROmapa z 2.09.2024) Więcej informacji na temat perspektyw sytuacji w branżach eksportowych dostarczy zaplanowana na poniedziałek publikacja wstępnych indeksów PMI dla strefy euro za wrzesień.
Silny spadek zatrudnienia
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się do -0,5% r/r w sierpniu wobec -0,4% w lipcu, kształtując się poniżej naszej prognozy spójnej z oczekiwaniami rynku (-0,3%). W porównaniu z lipcem zatrudnienie zmniejszyło się w sierpniu o 18,8 tys. osób. Spadek liczby etatów w br. był najwyższym odnotowanym w sierpniu od 2000 r. Za zmniejszenie zatrudnienia odpowiadało głównie przetwórstwo przemysłowe (-10,3 tys. osób), co było powiązane z utrzymującymi się procesami restrukturyzacyjnymi w tym sektorze. Redukcja zatrudnienia wynikała też częściowo z niezastępowania pracowników przechodzących na emeryturę. W Liczba etatów uległa również zmniejszeniu o 3,1 tys. w kategorii „transport i gospodarka magazynowa”. Uważamy, że spadek ten był najprawdopodobniej powiązany ze zwolnieniami grupowymi w PKP CARGO S.A. i Poczcie Polskiej. Oprócz zaskakującego spadku liczby etatów w przetwórstwie przemysłowym, liczba pracowników w pozostałych branżach pozostaje relatywnie stabilna. Tym samym dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej dotychczasowej oceny, że scenariusz gwałtownego spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w 2024 r. jest mało prawdopodobny.
Efekty statystyczne podbiły dynamikę wynagrodzeń
Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu do 11,1% r/r wobec 11,0% w lipcu, kształtując się nieznacznie powyżej naszej prognozy (11,0%) i konsensusu rynkowego (10,9%). W ujęciu realnym, tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach zwiększyło się do 6,6% r/r w sierpniu wobec o 6,1% w lipcu. Należy zwrócić uwagę, że za wzrost nominalnej dynamiki wynagrodzenia ogółem w sierpniu odpowiadały głównie przesunięcia wypłat w kategorii „górnictwo i wydobywanie”. Przyczyniły się one do obniżenia dynamiki wynagrodzeń w lipcu i jej podbicia w sierpniu. W rezultacie w sierpniu odnotowaliśmy zwiększenie realnej dynamiki funduszu płac w przedsiębiorstwach (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia skorygowanego o zmiany cen) do 6,0% r/r wobec do 5,7% w lipcu i 8,1% w II kw. Dzisiejsze dane są spójne z naszym scenariuszem spowolnienia wzrostu konsumpcji w ujęciu rocznym w II połowie br. Bardziej precyzyjna ocena tendencji w zakresie kształtowania się spożycia prywatnego będzie możliwa po zapoznaniu się z sierpniowymi danymi o sprzedaży detalicznej, które zostaną opublikowane w poniedziałek.
Umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego w II poł. roku
Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej oraz przeciętnych wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w kolejnych kwartałach tempo wzrostu gospodarczego będzie wspierane będzie głównie przez konsumpcję. Słabsze od oczekiwań dane o sierpniowej produkcji oddziałują jednocześnie w kierunku zmniejszenia ryzyka w górę dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego na 2024 r. (2,3% r/r) związanego z publikacją wyższego od oczekiwań tempa wzrostu PKB za II kw. (por. MAKROpuls z 29.08.2024).
Uważamy, że łączny wydźwięk opublikowanych dzisiaj danych z polskiej gospodarki jest lekko negatywny dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.