Produkcja budowlano-montażowa najniższa od września 2021 r.

Dynamika produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się w październiku do -9,6% r/r wobec -9,0% we wrześniu, kształtując się wyraźnie poniżej konsensusu rynkowego (-6,9%) i naszej prognozy (-5,0%). Spadek nieodsezonowanej dynamiki produkcji budowlano-montażowej pomiędzy wrześniem a październikiem został odnotowany mimo oddziaływania efektu statystycznego w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (we wrześniu 2024 r. liczba dni roboczych była taka sama jak we wrześniu 2023 r., podczas gdy w październiku br. liczba ta była o 1 dzień wyższa niż przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się w październiku o 2,7% m/m i od początku roku pozostaje ona w trendzie spadkowym. Jednocześnie osiągnęła ona najniższą wartość od września 2021 r.

Budownictwo mieszkaniowe ratuje sytuację

Roczna dynamika produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się w 2 z 3 raportowanych kategorii: „roboty budowlane specjalistyczne” (-10,4% r/r w październiku wobec -7,9% we wrześniu) oraz „budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej” (-10,2% wobec -8,9%). Z kolei w przypadku kategorii „budowa budynków” tempo spadku produkcji budowlano-montażowej obniżyło się (-7,9% wobec -10,1%). Podtrzymujemy naszą ocenę, że w kolejnych miesiącach budownictwo mieszkaniowe pozostanie czynnikiem wspierającym aktywność w budownictwie, która jest obecnie silnie ograniczana przez zmniejszoną absorbcję środków unijnych. Wsparcie dla takiej oceny stanowią 3-miesięcznie średnie ruchome dla pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów mieszkań, które w ostatnich miesiącach pozostają w trendzie wzrostowym. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach aktywność w budownictwie będzie w coraz większym stopniu wzmacniana przez realizację projektów w ramach KPO. Sygnalizują to wyniki badań koniunktury w budownictwie wskazujące na utrzymującą się poprawę ocen ankietowanych firm dotyczących przyszłej produkcji i portfela zamówień.

Lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu PKB w IV kw.

Dzisiejsze dane o produkcji budowlano-montażowej stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy zakładającej umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego w IV kw. (2,5% r/r wobec 2,7% w III kw.). Pełniejsza ocena tego ryzyka będzie jednak możliwa dopiero po zapoznaniu się z pozostałymi danymi miesięcznymi z polskiej gospodarki za październik, w szczególności danymi o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Jednocześnie są one lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Obsługa bieżąca

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia