Oczekiwania inflacyjne w centrum uwagi RPP

Stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna NBP wynosi 5,75%). Decyzja RPP była zgodna z naszą prognozą i konsensusem rynkowym. W dzisiejszym komunikacie Rada podtrzymała swoją ocenę, że „pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą oddziałuje w kierunku ograniczenia krajowej presji inflacyjnej”. Zdaniem Rady czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia presji inflacyjnej pozostaje wyraźny wzrost wynagrodzeń. Zdaniem Rady, inflacja jest istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a po wygaśnięciu wpływu tego czynnika na inflację powinna ona obniżyć się do poziomu celu inflacyjnego. Rada ponownie zaakcentowała niepewność związaną z wpływem wyższych cen energii na oczekiwania inflacyjne i podtrzymała swoją ocenę dotyczącą adekwatności obecnego poziomu stóp procentowych, który „sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie”. W komunikacie powtórzono również ocenę dotyczącą przyszłego poziomu stóp procentowych, który zależeć będzie od „napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”.

Dalszy oczekiwany wzrost inflacji zamyka przestrzeń do szybkich obniżek stóp procentowych

Uważamy, że treść komunikatu po posiedzeniu RPP stanowi wsparcie dla naszego scenariusza stabilizacji stóp procentowych w najbliższych kwartałach. Pierwszej obniżki stóp oczekujemy w III kw. 2025 r. Podtrzymujemy ocenę, że w najbliższych miesiącach kluczowe na krótkookresowych perspektywy stóp procentowych będą skala spodziewanego wzrostu inflacji oraz odpowiedź na pytanie, kiedy i przy jakim poziomie inflacja osiągnie maksimum lokalne. Naszym zdaniem oczekiwane przez nas spowolnienie wzrostu gospodarczego w III i IV kw. br. będzie miało drugorzędny wpływ na nastawienie RPP w polityce pieniężnej. Zgodnie z naszą zrewidowaną prognozą inflacja przekroczy 5% we październiku br., a maksimum lokalne dla dynamiki cen zostanie osiągnięte w marcu 2025 r. na poziomie 5,7% (por. MAKROmapa z 2.09.2024). Taka ścieżka prognozowanej inflacji będzie sprzyjać wzrostowi oczekiwań inflacyjnych, co w świetle komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu RPP będzie dla Rady ważnym argumentem na rzecz utrzymywania stabilnych stóp procentowych mimo spodziewanego w 2026 r. powrotu inflacji do celu NBP. Jutro odbędzie się konferencja prasowa A. Glapińskiego, która zapewne rzuci więcej światła na perspektywy polityki pieniężnej.

Treść komunikatu po dzisiejszym posiedzeniu Rady jest naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Obsługa bieżąca

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia