Zatrudnieniowa wańka-wstańka

Przyspieszenie wzrostu płac w październiku

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w październiku do 7,6% r/r z 6,7% we wrześniu, kształtując się powyżej naszej prognozy (6,5%) i konsensusu rynkowego (6,7%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w październiku o 5,7% r/r wobec 4,7% we wrześniu.

Wyraźne przyspieszenie wzrostu płac w październiku jest niespodzianką w świetle wysokiej ubiegłorocznej bazy oraz odnotowanego we wrześniu br. spadku 6-miesięcznej średniej kroczącej dla rocznego tempa wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw, co można było odczytywać jako sygnał obniżenia presji płacowej. Pozwala to przypuszczać, że głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw w październiku były przesunięcia wypłat zmiennych składników wynagrodzenia w niektórych branżach. Publikacja szczegółowych danych o strukturze wynagrodzeń w Biuletynie Statystycznym pozwoli na zweryfikowanie tej hipotezy.

Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach roczna dynamika wynagrodzeń, wspierana przez umiarkowaną presję płacową w szeregu branż, będzie się kształtować w okolicach 7%. Czynnikami ograniczającymi dynamikę płac w przedsiębiorstwach będą wprowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych (oznaczające wzrost pozapłacowych kosztów pracy) oraz niepewność dotycząca losów ustawy znoszącej ograniczenie dla rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, którą Trybunał Konstytucyjny uznał w ubiegłym tygodniu za niezgodną z Konstytucją. Przestrzeń dla wzrostu płac będzie również ograniczana przez wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw związku ze wzrostem cen energii elektrycznej (por. MAKROmapa z 8.10.2018). Wsparciem dla naszego scenariusza jest sygnalizowany w październikowym badaniu koniunktury NBP (Szybki Monitoring) spadek presji płacowej w przedsiębiorstwach.

Wzrost zatrudnienia po dwóch miesiącach spadków

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się we wrześniu o 2,4 tys. m/m wobec spadku o 4,2 tys. we wrześniu. Październikowe dane wskazują zatem, że po dwóch miesiącach spadku zatrudnienia w ujęciu miesięcznym odnotowano jego dodatnią dynamikę. Z kolei roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się i wyniosła 3,2%. Czynnikami ograniczającymi wzrost zatrudnienia w październiku były, podobnie jak w poprzednich miesiącach, coraz silniej oddziałująca bariera w postaci braku wykwalifikowanych pracowników oraz procesy restrukturyzacyjne w niektórych branżach (oddziałujące w kierunku zmniejszenia liczby etatów). Oczekujemy, że w związku z oddziaływaniem wymienionych wyżej czynników w najbliższych miesiącach roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw będzie się stopniowo obniżać. Jest to zgodne z naszym scenariuszem zakładającym stopniowy spadek dynamiki liczby pracujących poza rolnictwem w najbliższych kwartałach (por. MAKROmapa z 10.09.2018).

Ryzyko w górę dla dynamiki konsumpcji w IV kw.

Szacujemy, że realna dynamika funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach zwiększyła się we wrześniu do 9,0% r/r wobec 8,1% we wrześniu i 8,4% w III kw. Stanowi to nieznaczne ryzyko w górę dla naszej prognozy dynamiki spożycia prywatnego w IV kw. br. (4,7% r/r wobec 4,8% w III kw.).

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Obsługa bieżąca

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia