Mniejsza skala podwyżek w handlu detalicznym obniżyła dynamikę wynagrodzeń

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła w kwietniu do 4,1% r/r wobec 5,2% w marcu, kształtując się poniżej naszej prognozy (4,4%) i konsensusu rynkowego (4,5%).

W kierunku obniżenia dynamiki wynagrodzeń oddziaływało ustąpienie efektu wypłat premii w górnictwie (por. MAKROpuls z 19.04.2017). Negatywny wpływ na dynamikę wynagrodzeń miał również efekt wysokiej bazy sprzed roku w kategorii "handel detaliczny” związany z ubiegłorocznymi podwyżkami w sieci handlowej Biedronka (por. MAKROpuls z 16.06.2016). W kwietniu br. sieć handlowa również podniosła wynagrodzenia, jednak skala podwyżek w ujęciu miesięcznym była wyraźnie niższa niż w kwietniu 2016 r., co oddziaływało w kierunku obniżenia rocznej dynamiki wynagrodzeń. Do zmniejszenia nominalnej dynamiki wynagrodzeń pomiędzy marcem a kwietniem przyczyniła się również niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych (w marcu br. liczba dni roboczych była o 1 większa niż w 2016 r., podczas gdy w kwietniu br. była ona o 2 niższa niż przed rokiem), obniżając dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord.

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, dynamika wynagrodzeń w firmach zmniejszyła się w kwietniu do 2,0% r/r wobec 3,2% w marcu, na co złożyły się obniżenie tempa wzrostu nominalnych płac oraz stabilizacja inflacji CPI w kwietniu (por. MAKROpuls z 12.05.2017).

Niesprzyjająca pogoda nie zatrzymała wzrostu zatrudnienia

Według danych GUS zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w kwietniu o 9,4 tys. m/m wobec wzrostu o 5,5 tys. w marcu. W efekcie roczna dynamika zatrudnienia zwiększyła się w kwietniu do 4,6% r/r wobec 4,5% w marcu. Roczna dynamika zatrudnienia zwiększyła się mimo niekorzystnych warunków pogodowych ograniczających sezonowy wzrost zatrudnienia (średnia temperatura w kwietniu br. była najniższa od 2003 r.). Wskazuje to na utrzymujący się silny popyt na pracę w polskim sektorze przedsiębiorstw. W kolejnych miesiącach wraz ze stopniowym wyhamowaniem poprawy sytuacji na rynku pracy oczekujemy łagodnego obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia.

Dane o funduszu płac wsparciem dla naszej prognozy konsumpcji prywatnej w II kw.

Szacujemy, że realna dynamika funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach zmniejszyła się w kwietniu do 6,7% r/r wobec 7,7% w marcu. Obniżenie realnego tempa wzrostu funduszu płac stanowi wsparcie dla naszej prognozy dynamiki spożycia prywatnego w II kw. 2017 r. (3,6% r/r wobec 4,1% w I kw. br.).

Dzisiejsze dane z rynku pracy są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

© 2024 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu o banku