Finalne dane o inflacji zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w lipcu zwiększyła się do 1,7% r/r wobec 1,5% w czerwcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS i powyżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (1,6%).

Wzrost inflacji w ślad za drożejącą żywnością

Zwiększenie inflacji (o 0,2 pp.) wynikało z wyższej dynamiki cen w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe” (4,4% r/r w lipcu wobec 3,7% w czerwcu). Na podstawie komunikatu GUS szacujemy, że zwiększenie dynamiki cen w tej kategorii wynikało przede wszystkim z wyższego rocznego tempa wzrostu cen w kategorii "warzywa”, będącego konsekwencją efektów niskiej bazy sprzed roku. Wzrost rocznej dynamiki cen żywności obserwowany był również w kategorii "oleje i tłuszcze”, co związane było z wyższymi cenami masła, które zgodnie danymi FAO kształtują się obecnie na świecie na rekordowym poziomie. W kierunku wyższej inflacji żywności oddziaływał także wzrost dynamiki cen w kategoriach "pieczywo i produkty zbożowe”, "owoce” oraz "mleko, sery, jaja”. Na szczególną uwagę zasługują ceny pieczywa i produktów zbożowych, które zgodnie z danymi GUS zwiększyły się w lipcu o 0,5% m/m, co jest ich najsilniejszym miesięcznym wzrostem w lipcu od 2008 r. W kierunku wzrostu cen w tej kategorii oddziałują rosnące ceny zbóż na światowym rynku. Jest to związane z prognozami wskazującymi, że ich globalne zapasy w bieżącym sezonie zmniejszą się po raz pierwszy od 5 lat (por. AGROpuls z 3.08.2017).

To jeszcze nie koniec wzrostu cen owoców

W strukturze danych na uwagę zasługuje obniżenie cen owoców w ujęciu miesięcznym. Spadek cen w tej kategorii w lipcu ma charakter sezonowy, jednak w tym roku był on mniejszy niż w poprzednich pięciu latach (-0,9% m/m w 2017 r. wobec -2,3% w latach 2012-2016). Wskazuje to, że ceny owoców pozostają nadal pod wpływem wiosennych przymrozków. Biorąc pod uwagę, że niekorzystne warunki agrometeorologiczne najsilniej dotknęły owoce z drzew, w tym jabłka, oczekujemy, że wzrost cen owoców przyspieszy w kolejnych miesiącach (por. AGROpuls z 28.07.2017). W efekcie prognozujemy, że ich roczna dynamika osiągnie maksimum lokalne na przełomie III i IV kw. br.

Inflacja bazowa wskazuje na brak presji inflacyjnej

Dzisiejsze dane nie zmieniają naszej prognozy, zgodnie z którą w kolejnych dwóch kwartałach średnia inflacja w Polsce będzie się kształtować na poziomie ok. 1,9% - 2,0% r/r. Zgodnie z naszymi szacunkami inflacja bazowa nie zmieniła się w lipcu w stosunku do czerwca i wyniosła 0,8% r/r. Niska inflacja bazowa świadczy o braku presji inflacyjnej. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy inflacji w 2018 r. (1,4% wobec 2,0% w 2017 r.) Dodatkowym czynnikiem ograniczającym wzrost cen będą efekty wysokiej bazy w przypadku cen żywności. Jest to spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do listopada 2018 r.

Dzisiejsze finalne dane o inflacji są neutralne dla złotego oraz cen polskich obligacji.

© 2024 Credit Agricole Bank Polska S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Menu o banku