Inflacja straciła impet

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w marcu zmniejszyła się do 2,0% r/r wobec 2,2% w lutym, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS oraz poniżej naszej prognozy (2,1%) i konsensusu rynkowego (2,2%).

Spadek inflacji (o 0,2 pkt. proc.) wynikał przede wszystkim z niższej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych, która zmniejszyła się w marcu do 3,1% r/r wobec 3,9% w lutym. Obniżenie tempa wzrostu cen w tej kategorii wynikało m.in. z wyraźnie niższych cen warzyw importowanych związanych z ustąpieniem wpływu niekorzystnych warunków meteorologicznych na południu Europy. Do spadku inflacji (o 0,1 pkt. proc.) przyczyniło się również niższe tempo wzrostu cen paliw, które zmniejszyło się w marcu do 18,1% r/r wobec 21,1% w lutym. Jego obniżenie wynikało z ustąpienia efektów niskiej bazy sprzed roku, a także ze zmniejszenia cen paliw w ujęciu miesięcznym w marcu br. (-1,3% m/m).

W kierunku wzrostu inflacji (o 0,1 pkt. proc.) oddziaływała wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w marcu do 0,5% r/r wobec 0,3% w lutym. Jej wzrost w znacznym stopniu wynikał z wyższej dynamiki cen w kategorii "rekreacja i kultura" (1,1% r/r w marcu wobec -0,7% w lutym), częściowo związanej z efektem niskiej bazy sprzed roku będącym konsekwencją wprowadzenia w marcu 2016 r. niższych cenników przez operatorów telewizji kablowych i satelitarnych (por. MAKROpuls z 11.04.2016).

W kolejnych miesiącach inflacja ustabilizuje się

Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach inflacja w Polsce ustabilizuje się na poziomie ok. 2,0% r/r. W II poł. br. oczekujemy spadku inflacji ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy w przypadku żywności oraz paliw. W efekcie oczekujemy, że w całym 2017 r. inflacja wyniesie średniorocznie 1,8% i tym samym ukształtuje się poniżej celu inflacyjnego (2,5%).

Obsługa bieżąca

Twoja opinia
 
OpiniaTwoja opinia