Silny wzrost wynagrodzeń w sierpniu
Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu do 6,6% r/r wobec 4,9% w lipcu, kształtując się wyraźnie powyżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (5,7%). Jednocześnie jest to najwyższa nominalna dynamika wynagrodzeń od stycznia 2012 r. W naszej ocenie silne przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń w sierpniu w znacznym stopniu wynikało z efektów niskiej bazy sprzed roku związanych z przesunięciami premii w górnictwie.
Tempo wzrostu zatrudnienia nadal przyspiesza
Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w sierpniu o 3,5 tys. m/m wobec wzrostu o 20,6 tys. w lipcu. W konsekwencji roczna dynamika zatrudnienia w sierpniu zwiększyła się do 4,6% w sierpniu wobec 4,5% w lipcu. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki zatrudnienia były efekty niskiej bazy sprzed roku w sektorze "informacja i komunikacja” będące skutkiem przejścia części osób zatrudnionych w tym sektorze do branż nieuwzględnianych w statystykach sektora przedsiębiorstw (por. MAKROpuls z 18.10.2016).
Wysokie tempo wzrostu zatrudnienia utrzymuje się mimo rosnących trudności firm w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. W kolejnych kwartałach oczekujemy jednak wyhamowania poprawy sytuacji na rynku pracy i łagodnego obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia. Przy utrzymującym się silnym popycie na pracę będzie oddziaływało to w kierunku stopniowego narastania presji płacowej w polskiej gospodarce. Prognozujemy, że tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększy się w 2017 r. do 5,2% r/r wobec 3,8% w 2016 r., a w 2018 r. wzrośnie do 6,5% (por. MAKROmapa z 11.09.2017).
Fundusz płac rośnie najszybciej od września 2008 r.
Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w sierpniu 9,6% r/r wobec 7,8% w lipcu i 7,9% w II kw. Jednocześnie jest to jego najwyższa dynamika od września 2008 r. Stanowi to nieznaczne ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika spożycia prywatnego w III kw. zmniejszy się do 4,2% wobec 4,9% w II kw. Uważamy również, że dynamika spożycia prywatnego utrzyma się w kolejnych kwartałach na poziomie 4,0% r/r lub wyższym, mimo wygaśnięcia pozytywnego wpływu programu Rodzina 500+ na roczną dynamikę konsumpcji. Będzie to efektem poprawiającej się sytuacji na rynku pracy (w tym oczekiwanego przez nas szybszego wzrost realnych wynagrodzeń), wysokiej skłonności gospodarstw domowych do realizowania bieżących wydatków z wykorzystaniem zgromadzonych oszczędności, jak również obniżenia wieku emerytalnego (por. MAKROmapa z 11.09.2017).
Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji.