Korzystanie z kart płatniczych
- Poufne informacje, takie jak numer karty, data jej ważności oraz 3-cyfrowy kod znajdujący się na rewersie karty (CVC/CVV), mogą być znane wyłącznie właścicielowi karty.
- Nie należy nigdzie zapisywać numeru PIN do karty płatniczej. Nie należy przechowywać numeru PIN łącznie z kartą.
- Przesyłanie danych osobowych i korespondencyjnych klienta oraz poufnych informacji dotyczących jego karty płatniczej powinno odbywać się w sposób bezpieczny, tzn. z wykorzystaniem protokołu SSL (adres strony rozpoczynający się od przedrostka https://, ikona kłódki, prawidłowy certyfikat witryny).
Dla pewności należy sprawdzić certyfikat serwera witryny internetowej sklepu czy serwisu internetowego w celu weryfikacji tożsamości serwera. Certyfikat serwera to rodzaj dokumentu tożsamości dla serwera www, wydanego przez niezależną firmę - tzw. Certification Authority (CA). Dane o certyfikacie SSL dostępne są w oknie przeglądarki po dwukrotnym kliknięciu ikony kłódki.
Certyfikat zawiera m.in.:
- nazwę właściciela certyfikatu
- nazwę wydawcy certyfikatu
- publiczny klucz właściciela
- okres ważności, nazwę serwera, dla którego certyfikat jest wystawiany
Takie postępowanie pozwala upewnić się, że faktycznie połączyliśmy się z serwerem żądanej firmy.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy rezygnację z transakcji.
- W razie ujawnienia bądź zgubienia numeru PIN należy go jak najszybciej zmienić, a także rozważyć zastrzeżenie karty.
- Dokonując płatności kartą płatniczą w sklepie, restauracji itp., należy unikać sytuacji, w których tracimy obsługującego nas pracownika z oczu (wraz z naszą kartą) celem np. dokonania autoryzacji transakcji na zapleczu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować telefonicznie z bankiem przez Centrum Kontaktu Bankowości Korporacyjnej.
Korzystanie z bankomatu
- Zawsze należy zwracać uwagę na te elementy wyposażenia bankomatów, które mogą być wykorzystane przez oszustów tj.:
- pogrubiona klawiatura, nakładka na klawiaturę - wskazujące na próbę poznania/zarejestrowania PIN-u karty
- dodatkowy daszek nad okienkiem bankomatu, w którym oszuści mogli umieścić kamerę podglądającą wprowadzany numer PIN bądź wprost przymocowaną kamerę, której obiektyw jest skierowany na klawiaturę (kamera bankowa, jeżeli została w danym bankomacie zainstalowana, zawsze skierowana jest na twarz osoby dokonującej transakcji, nie na klawiaturę).
- nakładka na okienko, w które wsuwa się kartę płatniczą, w której może być umieszczony czytnik kart kopiujący pasek magnetyczny karty klienta.
- Zaleca się korzystać zawsze z tych samych bankomatów, gdyż łatwiej wtedy zauważyć różnice w wyglądzie bankomatu. W przypadku zauważenia obcych elementów w wyglądzie bankomatu należy niezwłocznie poinformować właściciela bankomatu lub bank o lokalizacji urządzenia.
- Podczas korzystania z bankomatu należy upewnić się, że nikt nie obserwuje, jaki PIN wprowadzany jest na klawiaturze urządzenia. Dobrą praktyką jest zasłanianie klawiatury (np. portfelem lub dłonią) podczas wprowadzania numeru PIN.
- Zaleca się regularne sprawdzanie wyciągów bankowych dotyczących transakcji dokonywanych zarówno kartą debetową, wydawaną do konta osobistego, jak i kartą kredytową. Wszelkie nieprawidłowości należy niezwłocznie zgłaszać w placówkach banku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie z bankiem przez Centrum Kontaktu Bankowości Korporacyjnej.