Strona główna Credit Agricole
Wszyscy z niepokojem przyglądamy się wydarzeniom za naszą wschodnią granicą. Jako bank i Grupa Credit Agricole jesteśmy solidarni z Ukrainą. Działamy #RazemdlaUkrainy, aktywnie włączamy się w pomoc, wprowadzamy bezpłatne usługi dla ukraińskich obywateli.
Jednocześnie zapewniamy, że ta sytuacja nie wpływa na prawidłowe i stabilne funkcjonowanie naszego banku.
Wszystkie pieniądze, przechowywane na kontach w naszym banku są całkowicie bezpieczne. Jesteśmy stabilnym bankiem, który jest częścią Grupy Credit Agricole - jednej z największych grup finansowych na świecie.
Dodatkowo przypominamy, że wypłacalność wszystkich depozytów do kwoty 100 tys. euro jest w całości objęta gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Cały czas możesz płacić bezgotówkowo, np. za pomocą karty lub BLIKA. Nie powinno też być problemu z dostępem do gotówki - w naszych placówkach bankowych i w bankomatach na bieżąco uzupełniamy jej zapasy. Mogą się zdarzać pojedyncze sytuacje, że dostawy gotówki docierają z opóźnieniem. W ten sam sposób pieniądze dostarczane są do wszystkich banków.
O bezpieczeństwie systemu bankowego zapewnia także Komisja Nadzoru Finansowego, która przestrzega, przed nieprawdziwymi informacjami.
Darmowe przelewy do Ukrainy
Zwracamy opłaty za przelewy do Ukrainy dla klientów indywidualnych - wspieramy tych, którzy wspierają. Opłaty będziemy zwracać automatycznie w ciągu dwóch tygodni.
Niestety nie prowadzimy operacji w hrywnach, dlatego jeśli będziesz chciał/chciała zrobić przelew lub wpłacić gotówkę, którą masz w hrywnach to musisz ją wcześniej wymienić w kantorze na złotówki (PLN).
Poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji – pobierz załącznik
Otwieramy rachunki firmowe dla firm zarejestrowanych w Polsce.
Jako obywatel Ukrainy, abyś mógł otworzyć rachunek firmowy potrzebujemy jeden z poniższych dokumentów, który potwierdzi Twoją tożsamość jako właściciela lub reprezentanta firmy:
Firma musi być zarejestrowana w Polsce, więc poza dokumentami tożsamości potrzebne są:
W przypadku dokumentów rejestrowych firmy nie ma obowiązku okazania ich w formie papierowej przez klienta z Ukrainy. Dzięki dostępom do odpowiednich systemów dokumenty rejestrowe zweryfikujemy na miejscu on-line.
Jeżeli jesteś zainteresowany otwarciem Konta Biznes, wypełnij formularz - oddzwonimy
Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, możesz założyć w Polsce działalność gospodarczą w dowolnej formie i na takich samych zasadach jak obywatel Polski jeżeli:
Kiedy pobyt jest legalny
Jeśli spełniasz jeden z warunków:
Jeśli przybyłeś na terytorium Polski z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 roku to korzystasz z ochrony czasowej. Twój pobyt jest legalny przez 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 roku, czyli do 23 sierpnia 2023 roku.
Na podstawie nowych przepisów, przez obywatela Ukrainy rozumie się także nieposiadającego obywatelstwa ukraińskiego małżonka obywatela Ukrainy, o ile przybył on do Polski bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi.
Nowe zasady zakładania działalności gospodarczej przez obywateli Ukrainy dotyczą również osób, które jeszcze nie mają tytułu pobytowego, ale przed 24 lutego 2022 roku rozpoczęły procedurę uzyskania takiego tytułu. Ich pobyt na terytorium Polski jest legalny od dnia złożenia wniosku (np. o pobyt czasowy, przedłużenie wizy, udzielenie pozwolenia na pobyt stały).
Jak uzyskać PESEL
Jeżeli legalnie jesteś w Polsce od 24 lutego 2022 roku, i wjechałeś bezpośrednio z terytorium Ukrainy lub z terytorium innego państwa w tym okresie, otrzymasz PESEL po złożeniu wniosku w dowolnym urzędzie gminy na terytorium Polski. Wniosek możesz wypełnić sam lub pracownik urzędu na podstawie danych podanych przez Ciebie. Wniosek trzeba własnoręcznie podpisać, złożyć osobiście i na piśmie w urzędzie gminy.
Jeśli zamierzasz otworzyć działalność gospodarczą wraz z wnioskiem o PESEL, warto otworzyć profil zaufany. Profil zaufany to bezpłatne narzędzie umożliwiające kontakty z administracją publiczną, potwierdzanie tożsamości w sposób elektroniczny oraz rejestrację działalności gospodarczej on-line. Aby uruchomić profil zaufany wraz z wnioskiem o PESEL należy podać adres poczty elektronicznej, numer telefonu komórkowego, zgodę na wprowadzenie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych oraz zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego.
Pamiętaj! Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy (w tym także posiadającym Kartę Polaka), który przybył do Polski z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi i Twój wjazd nie został zarejestrowany przez komendanta placówki Straży Granicznej podczas kontroli granicznej, złóż wniosek o nadanie numeru PESEL nie później niż 60 dni od dnia wjazdu do Polski. Na tej podstawie twój pobyt w Polsce zostanie zarejestrowany i będzie legalny.
W Polsce możesz prowadzić działalność gospodarczą w formie:
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG może trwać do 30 dni (z reguły trwa to krócej) i może odbywać się w formie:
Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, potrzebne są następujące dane:
1Ważne! Jeśli nie masz NIP i REGON - złożony formularz będzie jednocześnie wnioskiem o ich nadanie.
Dodatkowo - niezależnie od tego, czy rejestrujesz firmę on-line, czy tradycyjnie - jeśli masz tytuł pobytowy, który upoważnia cię do pobytu w Polsce, musisz przedstawić dokument potwierdzający, że Twój pobyt jest legalny.
Pamiętaj! Takiego dokumentu nie muszą przedstawiać obywatele Ukrainy, którzy wjechali legalnie na terytorium Polski po 23 lutego 2022 roku, z terenu Ukrainy i deklarują zamiar pozostania w Polsce.
Szczegółowe informacje dotyczące otwierania jednoosobowej działalności gospodarczej znajdziesz na stronie internetowej.
Pytania dotyczące rejestracji firmy jednoosobowej w CEIDG można zadać pod nr telefonu 801 055 088 lub 22 765 67 32.
Spółki handlowe
W Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrujesz spółkę jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną i spółkę akcyjną.
Rejestracja odbywa się on-line:
Rejestracja spółki wymaga założenia konta w wyżej wymienionym wybranym systemie oraz jego potwierdzenia za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.
Uwaga! Rejestracja spółki jawnej lub partnerskiej przez obywatela Ukrainy wymaga przedstawienia dokumentu potwierdzającego tytuł pobytowy (np. w przypadku zezwolenia na pobyt stały będzie to karta stałego pobytu).
Procedura założenia spółki wymaga przygotowania umowy spółki oraz rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja odbywa się on-line w systemie S24 lub za pośrednictwem portalu PRS. Wymaga to założenia konta w wybranym systemie oraz jego potwierdzenia za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego (aby otworzyć profil zaufany potrzebny będzie nr PESEL).
Informacje o internetowej rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek osobowych można uzyskać pod nr telefonu: (71) 748 96 00 (koszt połączenia wg stawki operatora). Po wybraniu numeru telefonu należy wybrać 4 (Elektroniczny dostęp do sądów rejestrowych).
Przydatne informacje:
Przypominamy, że mamy infolinię dla klientów indywidualnych w języku ukraińskim. Można się z nami kontaktować w godzinach 10.00-18.00 pod numerem: 71 799 71 14 (koszt połączenia wg stawki operatora).
W naszych placówkach obywatele Ukrainy, którzy używają języka migowego, mogą skorzystać ze wsparcia tłumacza ukraińskiego języka migowego. Migam.org uruchomiło usługę darmowego zdalnego dostępu do tłumaczy ukraińskiego języka migowego dla obywateli Ukrainy potrzebujących kontaktu z polskimi władzami i instytucjami. Na granicy, w szpitalu, w urzędzie, a także w naszych placówkach bankowych, można łatwo połączyć się z tłumaczem przez internet i rozmawiać w swoim języku. Sprawdź: https://tlumacz.migam.org/ukraina
Od 1 lipca w CA24 eBank przyjmujemy wnioski o świadczenie Dobry Start na rok szkolny 2023/24.
Kto może złożyć wniosek o świadczenie Dobry Start w CA24 eBank:
Świadczenie Dobry Start to 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów do 20. lub, w przypadku niepełnosprawności, do 24. roku życia. Wniosek możesz złożyć od 1 lipca do 30 listopada.
Jeśli chcesz złożyć wniosek w naszym serwisie zaloguj się do swojego konta i wybierz: Oferta i umowy » Wnioski rządowe » Złóż wniosek
Wniosek dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
Złóż wniosekOd 1 stycznia 2024 r. program został przekształcony w Rodzinę 800+. Jeśli składałeś już wniosek w programie Rodzina 500+ na bieżący okres i już otrzymujesz świadczenie, w styczniu 2024 r. nie musisz składać kolejnego wniosku w programie Rodzina 800+. Kwota świadczenia, które już dostajesz, zostanie automatycznie zaktualizowana i będzie wypłacona przez ZUS zgodnie z aktualnym programem rządowym Rodzina 800+.
Możesz złożyć wniosek w CA24 eBank, jeżeli jesteś:
Świadczenie 800+ przysługuje w wysokości 800 zł miesięcznie na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat.
Jeśli chcesz złożyć wniosek w naszym serwisie zaloguj się do swojego konta i wybierz: Oferta i umowy » Wnioski rządowe » 800+ dla obywateli Ukrainy.
Wniosek zostanie przygotowany w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej. Wybierz odpowiednią dla siebie wersję.
Złóż wniosekOd samego początku konfliktu w Ukrainie Grupa Crédit Agricole nie prowadzi żadnej działalności komercyjnej w Rosji i wstrzymała nowe finansowanie rosyjskich firm. Grupa Crédit Agricole jest w stałym kontakcie ze swoimi międzynarodowymi klientami korporacyjnymi i ustala szczegóły dotyczące zawieszonych usług świadczonych lokalnie przez spółkę zależną CA CIB.
Pełna informacja znajduje się tutaj: CONFLICT UKRAINE – RUSSIA: Group's policy
Grupa Crédit Agricole uruchomiła nadzwyczajny fundusz solidarnościowy w wysokości 10 milionów euro. Środki te będą przeznaczone przede wszystkim na pomoc Ukraińskim dzieciom oraz pracownikom Crédit Agricole Ukraina.
Polskie spółki należące do Grupy Credit Agricole zaangażowały się w niesienie pomocy osobom poszkodowanym w czasie wojny na Ukrainie.
Dla pracowników Credit Agricole Ukraina i członków ich rodzin, a także ukraińskich krewnych naszych pracowników organizujemy pomoc w transporcie z granicy, mieszkanie, wsparcie formalne, finansowe, medyczne czy psychologiczne. Wszystkie spółki Credit Agricole Polska uruchomiły wspólnie specjalny fundusz pomocowy z którego finansowane są te działania.
Nawiązaliśmy także współpracę ze stowarzyszeniem Polska Misja Medyczna i za jego pośrednictwem przekazujemy 600 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego i leków dla szpitali w ukraińskich miastach. Ty też możesz zaangażować się we wsparcie działań tego stowarzyszenia, szczegóły na stronie: https://pmm.org.pl
Wprowadziliśmy pięć dodatkowych, płatnych dni na działania wolontariackie, które pracownicy spółek Credit Agricole mogą wykorzystać na wolontariat, by nieść pomoc dla uchodźców.
Zwracamy opłaty za przelewy do Ukrainy dla klientów indywidualnych – wspieramy tych, którzy wspierają. Opłaty będziemy zwracać automatycznie w ciągu dwóch tygodni.
Niosąc pomoc, warto pamiętać, jak robić to umiejętnie, aby nasi goście z Ukrainy czuli, że są w Polsce bezpieczni oraz mile widziani. Z pomocą przychodzi przewodnik przygotowany przez Fundację HumanDoc.
O bezpieczeństwo w sieci dbaj na co dzień i regularnie przypominaj sobie podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa i korzystania z bankowości elektronicznej.
Zwracaj uwagę na adresy stron internetowych, czy nie są fałszywe i nie podawaj nikomu swoich danych do bankowości internetowej: loginów, haseł lub innych identyfikatorów. Sprawdzaj treść i nadawców wiadomości e-mail czy SMS i nigdy nie klikaj w podejrzane linki lub załączniki. Nie instaluj oprogramowania i aplikacji z nieznanych lub niewiarygodnych źródeł. Sprawdzaj regularnie podawane przez nas ostrzeżenia i porady. Przeczytaj także zasady bezpieczeństwa zebrane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.
Sprawdzaj informacje związane z obecną sytuacją w Ukrainie. Uważaj na cyberprzestępców, którzy mogą chcieć wykorzystać tę sytuację oraz na fake newsy często powielane na portalach społecznościowych. Szczegóły na naszym Facebooku
Istotne wydarzenia na arenie międzynarodowej wpływają na rynki kapitałowe. Jeśli chcesz być na bieżąco z giełdą, rynkiem inwestycyjnym lub walutowym. Śledź analizy naszych ekspertów
Możesz do nas zadzwonić, napisać, odwiedzić naszą placówkę bankową. Więcej informacji tutaj.
Mamy infolinię także w języku ukraińskim. Można się z nami kontaktować w godzinach 10:00-18:00 pod numerem: 71 799 71 14 (koszt połączenia wg stawki operatora).