Poznaj nowe karty Credit Agricole - wybierz swoją kartę wyprodukowaną z plastiku, który pochodzi w 100% z recyklingu. Dołącz do akcji #mniejplastiku
MniejPlastiku.pl
Blisko 3,5 mln ton tworzyw sztucznych zużyto w Polsce w 2020 r. Zaledwie około 15 proc. z tej ilości udało się zebrać i ponownie przetworzyć. A reszta? Jest ciągle z nami: w powietrzu, wodzie, w pożywieniu, w ubraniach. Większości plastikowych śmieci nie widać gołym okiem, bo rozdrabniają się na maleńkie cząsteczki nazywane "mikroplastikiem". Aby ograniczyć jego ilość wystarczy stosować pięć prostych zasad.
Co do tego nikt nie ma wątpliwości: plastik jest świetnym i bardzo przydatnym tworzywem. Jest łatwy do kształtowania, lekki, wytrzymały. W wielu branżach (np. w medycynie) trudno go zastąpić czymś innym. Problem z plastikiem zaczyna się po jego zużyciu. Kiedy już wypijemy kolorowe napoje i plastikowe butelki przestają być potrzebne, podobnie, jak pudełeczka po jogurtach, plastikowe widelczyki, zabawki, czy opakowania, po prostu je wyrzucamy. Gdziekolwiek. Jak podaje Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych "Plastics Europe", w 2021 r. w sposób selektywny (czyli z kolorowych koszy na śmieci) zebrano zaledwie 523 tys. ton odpadów tworzyw sztucznych. Reszta trafiła do środowiska, zatruwając je i niszcząc.
Tworzywa sztuczne w czasie użytkowania i po wyrzuceniu ulegają defragmentacji. W krótkim czasie zamieniają się w niewidoczny gołym okiem mikroplastik. Mało kto wie, ale najwięcej takich sztucznych drobin odrywa się od naszych ubrań podczas prania i z brudną wodą, rurami kanalizacyjnymi trafia do rzek, a z nimi do mórz. Drugim największym źródłem mikroplastiku jest ścieranie opon samochodów podczas jazdy po ulicach miast. Dopiero na dalszych miejscach są odpady komunalne i zniszczone rybackie sieci.
Plastik na talerzu
Drobinki mikroplastiku przyciągają do siebie różne toksyczne substancje: metale ciężkie, antybiotyki, ropopochodne i zamieniają się w "ekologiczne bomby". Łatwo absorbują je rośliny i mikroorganizmy, a następnie wraz ze skumulowanymi w sobie toksynami zatruwają cały łańcuch pokarmowy. Na końcu trafiają z pokarmem do organizmów ludzi.
Szacuje się, że każdy człowiek w ciągu roku nieświadomie "zjada" aż ćwierć kilo mikroplastiku. Nic dziwnego, że naukowcy znajdują go we krwi, w mózgu, a nawet w płodach. Oczywiście wpływa to na nasze zdrowie. Na przykład picie wody z plastikowych butelek może powodować zaburzenia hormonalne i prowadzić do niepłodności lub spadku odporności organizmu.
Jak walczyć z mikroplastikiem?
Najlepszym sposobem na ograniczenie szkodliwości #mikroplastiku jest globalne zmniejszenie zużycia tworzyw sztucznych. Dlatego tak ważne jest, aby każda i każdy z nas stosował na co dzień zasady #mniejplastiku:
1. Używaj rzeczy wielokrotnego użytku, nie jednorazowychWłasna płócienna torba, butelka termiczna, wielorazowe metalowe naczynia na kemping albo opakowania, do których zapakujesz kolacje na wynos, czy woreczki na owoce i warzywa zrobione z nieużywanych już firanek. Podobnych rozwiązań jest wiele, a każda z nich jest lepsza od plastikowych jednorazówek, które chwilę po użyciu trafiają do kosza a stamtąd na wysypisko.
2. Naprawiaj zepsute, zamiast kupować nowe rzeczyDziura w koszuli? Pęknięta szybka w telefonie? Urwany obcas w bucie? Czasami łatwiej nam kupić coś nowego, niż zadać sobie trudu i naprawić to, co nie jest już w idealnym stanie. Warto jednak przemyśleć, czy aby na pewno chcesz wyrzucić kolejną rzecz i dodać swoją cegiełkę do rosnącej sterty śmieci.
3. Ograniczaj zakupy do tego, czego naprawdę potrzebujesz.Priorytetem jest zmniejszenie ilości odpadów, a tym samym ograniczenie konsumpcjonizmu. Zanim kupisz coś nowego zadaj sobie pytanie: czy naprawdę tego potrzebuję? Czy nie wyrzucę tego zaraz, bo okaże się zbędnym produktem?
4. Rezygnuj z opakowań, których nie potrzebujeszZastanów się, czy koniecznie potrzebujesz wziąć torebkę foliową na zakupy, styropianowy pojemnik na jedzenie, czy kolejną próbkę produktu. Każde jednorazowe opakowanie, z którego zrezygnujesz przyczyni się do zmniejszenia góry śmieci, które niszczą nam planetę.
5. Segreguj śmieciOdpowiednie segregowanie odpadów pozwoli je następnie wykorzystać w procesie recyclingu. Jest wiele produktów, które powstają z recyklatu, np. polarowe bluzy, czy sportowe buty. Na jedną partę wystarczy 35 butelek PET.
Przeczytaj na naszym blogu więcej porad i dobrych pomysłów na walkę z plastikiem
Źródła:Poznaj nowe karty Credit Agricole - wybierz swoją kartę wyprodukowaną z plastiku, który pochodzi w 100% z recyklingu. Dołącz do akcji #mniejplastiku