Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w III kw.

Wzrost PKB w III kw. zgodny z naszymi oczekiwaniami

Według wstępnego szacunku GUS, dynamika PKB zmniejszyła się do 2,7% r/r w III kw. br. wobec 3,2% r/r w II kw. 2024 r., kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (2,9%) i zgodnie z naszą prognozą. Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmniejszyła się w III kw. do -0,2% kw/kw wobec 1,2% w II kw. (rewizja w dół z 1,4%). Tym samym, w ujęciu kw/kw PKB obniżył się w III kw. po raz pierwszy od II kw. 2023 r. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane pod koniec listopada.

Konsumpcja i eksport netto głównymi czynnikami spowolnienia wzrostu gospodarczego

Uważamy, że głównym źródłem spowolnienia wzrostu gospodarczego w III kw. było obniżenie dynamiki konsumpcji z 4,7% r/r w II kw. do 2,1%. Do spowolnienia wzrostu konsumpcji przyczyniło się wyraźne obniżenie realnej dynamiki płac w gospodarce narodowej do 8,6% r/r wobec 11,9% w II kw., oddziałujące w kierunku znacznego spadku realnej dynamiki funduszu płac w gospodarce i wolniejszego wzrostu popytu na towary i usługi. Dodatkowym czynnikiem spowalniającym wzrost konsumpcji w III kw. było zaskakująco silne obniżenie dynamiki sprzedaży towarów we wrześniu br., sygnalizujące znaczące obniżenie skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji, wzmocnione przez negatywny wpływ powodzi w Polsce na wydatki gospodarstw domowych (por. MAKROpuls z 22.10.2024). Do spowolnienia wzrostu PKB w III kw. przyczynił się również spadek wkładu eksportu netto, związany z silniejszym obniżeniem dynamiki eksportu w porównaniu z dynamiką importu, co było związane głównie z tendencjami recesyjnymi w światowym przetwórstwie przemysłowym.

Szacujemy, że zmiany dynamiki inwestycji w III kw. względem II kw., będące wypadkową spowolnienia wzrostu inwestycji publicznych i nakładów inwestycyjnych firm oraz przyspieszenia wzrostu inwestycji mieszkaniowych, były neutralne dla zmian rocznej dynamiki PKB w III kw. w porównaniu z II kw. Z kolei w kierunku zwiększenia rocznej dynamiki PKB w III kw. oddziaływało zwiększenie wkładu przyrostu zapasów, związane z efektami niskiej ubiegłorocznej bazy.

Minimum lokalne dla dynamiki PKB w IV kw.

Oczekujemy, że w IV kw. dynamika PKB obniży się do 2,5% r/r, osiągając lokalne minimum, do czego przyczyni się głównie dalsze spowolnienie wzrostu inwestycji publicznych i przedsiębiorstw. W kolejnych kwartałach oczekujemy łagodnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Polsce, wspieranego przez spodziewane ożywienie gospodarcze w strefie euro i rosnącą absorpcję środków unijnych napływających do Polski w ramach KPO i Funduszu Spójności. Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w 2025 r. (3,5%).

Dzisiejsze zgodne z naszymi oczekiwaniami dane o PKB w III kw. stanowią wsparcie dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w 2024 r. (2,6% wobec 0,1% w 2023 r.). Jednocześnie są one naszym zdaniem lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.