Silny wzrost inflacji tuż tuż
Nieznaczny wzrost inflacji w czerwcu
Zgodnie z finalnymi danymi inflacja CPI w Polsce zwiększyła się w czerwcu do 2,6% r/r wobec 2,5% w maju, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS. Główną przyczyną wzrostu inflacji było zwiększenie dynamiki cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (2,5% r/r wobec 1,6%). Lekko negatywny wpływ na roczne tempo wzrostu cen miało zmniejszenie dynamiki cen w kategorii „paliwa” (1,6% r/r wobec 3,6% w maju) oraz obniżenie inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i nośników energii do szacowanego przez nas poziomu 3,7% r/r wobec 3,8% w maju.
Ceny usług wciąż szybko rosną
Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych w czerwcu (0,2%) ukształtowała się nieznacznie powyżej wzorca sezonowego, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Presja ta jest obserwowana szczególnie w obszarze usług, gdzie inflacja w czerwcu obniżyła się nieznacznie i wyniosła 6,1% r/r wobec 6,2% w maju. Warto odnotować, że w tym obszarze antyinflacyjne efekty dotychczasowego umocnienia kursu złotego są ograniczone, a głównym czynnikiem proinflacyjnym pozostaje podwyższona presja płacowa. W strukturze inflacji na uwagę zasługuje również wspomniany wyżej znaczący wzrost rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Do jej zwiększenia w największym stopniu przyczyniło się przyspieszenie wzrostu cen w kategoriach „warzywa” i „owoce”, co było naszym zdaniem związane z wiosennymi przymrozkami i gradobiciami, które oddziałują w kierunku zmniejszenia tegorocznych zbiorów owoców i warzyw. Ponadto, szeroki zakres przyspieszenia wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym sugeruje, że dotychczas ograniczona transmisja przywrócenia 5% stawki VAT na detaliczne ceny żywności uległa najprawdopodobniej nasileniu w czerwcu.
W lipcu inflacja znacząco wzrośnie
Podtrzymujemy prognozę, że w kolejnych miesiącach inflacja znacząco wzrośnie, co będzie spowodowane głównie wygaszaniem działań osłonowych w obszarze cen nośników energii i dalszym zwiększeniem dynamiki cen żywności. Oczekujemy, że wzrost cen prądu i gazu o ok. 20% m/m przyczyni się do zwiększenia inflacji w lipcu do 4,4% r/r. Zgodnie z naszą prognozą inflacja utrzyma się znacząco powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.) do sierpnia 2025 r. Oczekiwana przez nas ścieżka inflacji w najbliższych kwartałach jest spójna z naszą prognozą stóp procentowych NBP, zgodnie z którą ich pierwsza obniżka nastąpi w III kw. 2025 r.
W naszej ocenie dzisiejsze dane o czerwcowej inflacji są neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.