Zgubienie karty
(koszt wg stawki operatora) +48 71 354 90 09
Aktualności

Pogorszenie koniunktury w przetwórstwie tylko iluzoryczne

Wskaźnik koniunktury w polskim przetwórstwie przemysłowym (PMI) spadł do 51,8 pkt. w czerwcu z 52,1 pkt. w maju, kształtując się poniżej naszej prognozy (53,1 pkt.) i oczekiwań rynkowych (52,8 pkt.). Odnotowane w czerwcu pogorszenie koniunktury w polskim przetwórstwie miało ograniczony zakres. Wynikało ono głównie ze zmniejszenia wkładu składowej dotyczącej czasu dostaw, które oddziaływało w kierunku spadku indeksu PMI o 0,4 pkt. Obniżenie odnotowały również subindeksy dotyczące zatrudnienia i zapasów pozycji kupionych, lecz ich negatywny wpływ na wartość wskaźnika PMI był ograniczony (poniżej 0,1 pkt.)

W strukturze czerwcowego wskaźnika PMI na szczególną uwagę zasługuje przyspieszenie wzrostu nowych zamówień ogółem (w tym nowych zamówień eksportowych) do najwyższego poziomu od marca br. Szybszy wzrost zamówień eksportowych jest spójny z odnotowaną w czerwcu wyraźną poprawą nastrojów w niemieckim przetwórstwie przemysłowym (silne przyspieszenie wzrostu zamówień i bieżącej produkcji). Wyższy napływ zamówień wspierał wzrost produkcji. Składowa dotycząca bieżącej produkcji w Polsce zwiększyła się z 52,3 pkt. w maju do 53,0 pkt. w czerwcu (najwyższy poziom od marca br.), co w połączeniu z pozytywnym wpływem efektu dni roboczych stanowi wsparcie dla naszej prognozy rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w czerwcu (6,8% wobec 3,5% we maju).

Średnia wartość wskaźnika PMI w II kw. (51,6 pkt.) ukształtowała się na niższym poziomie niż w I kw. (52,5 pkt.). Tym samym, w połączeniu ze strukturą wzrostu gospodarczego w I kw. (trudny do utrzymania wysoki wkład zmiany zapasów, por. MAKROpuls z 31.05.2016), dzisiejsze dane nie sygnalizują wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w II kw. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy tempa wzrostu PKB w II kw. (3,1% r/r wobec 3,0% w I kw.). W najbliższych miesiącach najważniejszym czynnikiem oddziałującym na nastroje w polskim przetwórstwie będzie koniunktura w strefie euro, w tym szczególnie w Niemczech. Struktura czerwcowego PMI dla niemieckiego przetwórstwa (wyraźne przyspieszenie wzrostu nowych zamówień ogółem i eksportowych) pozwala oczekiwać, że w kolejnych miesiącach wzrost popytu zewnętrznego będzie czynnikiem wspierającym w koniunkturę w polskim przetwórstwie.

Dzisiejsza publikacja jest w naszej ocenie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.